"Przystanek Historia" o stosunku władz komunistycznych wobec kościołów i związków wyznaniowych na Środkowym Nadodrzu.
W zielonogórskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, 26 października, odbyła się kolejna edycja cyklu „Przystanek Historia”, który organizuje oddział IPN w Poznaniu. Tym razem punktem wyjścia do dyskusji była książka „Władze wobec kościołów i związków wyznaniowych na Środkowym Nadodrzu w latach 1980-1989”.
Książka pod redakcją Elżbiety Wojcieszyk to wspólny projekt poznańskiego Oddziału IPN i Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. – Projekt trwał sześć lat. Najpierw były konferencje, a potem książka w której jednak znajdują się nie tylko teksty referatów, ale także teksty nadsyłane nam później – wyjaśnia Elżbieta Wojcieszyk z IPN w Poznaniu.
Wiele tematów zostało podjętych, ale jeszcze wiele zagadnień wymaga szerszego opracowania. – Najmniej przebadane są lata 80-te. Może dlatego, że materiały z tego okresu są wybrakowane. Do 1975 roku są jeszcze w miarę kompletne, ale po tym okresie z powodu reorganizacji województw sytuacja była coraz gorsza. My też korzystamy ze wspomnień. jeszcze żyjących osób, a trzeba pamiętać, że to pokolenie też już powoli odchodzi. To właściwie ostatni dzwonek, żeby pewne rzeczy udokumentować – podkreśla ks. dr hab. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz.