Nowy numer 2/2021 Archiwum

Klerycy przyjadą do parafii

Przed nami uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W niedzielę 20 listopada przypada święto patronalne Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

Alumni i wychowawcy paradyskiego seminarium duchownego w najbliższą niedzielę przyjadą do wielu parafii w całej diecezji, aby wygłosić homilię lub odczytać list rektora.

W liście ks. Dariusz Mazurkiewicz, rektor seminarium duchownego w Paradyżu, pisze o królowaniu Chrystusa, który „tak jak dwa tysiące lat temu - buduje swoje królestwo w ludziach i poprzez ludzi, którzy mają otwarte serca i wrażliwe sumienia, dostrzegając potrzebujących pomocy”.

Ks. Mazurkiewicz podkreśla wspólnotowy wymiar zaangażowania w budowanie królestwa Chrystusa. Dodaje również, że w tym dziele istotna jest rola duchownych „których zadaniem jest, poprzez głoszenie Słowa i sprawowanie sakramentów, umacnianie Ludu Bożego i ogłaszanie nadejścia Królestwa Bożego. Dzisiejszy świat, pogrążony w chaosie kłótni, oskarżeń, fanatycznych ideologii i bratobójczych walk tym bardziej potrzebuje świętych kapłanów, którzy będą pewnymi przewodnikami w drodze do Królestwa Ojca. Takich kapłanów potrzebuje każdy człowiek, gdy na drodze swojego życia doświadcza niepokoju, pustki i gdy obrany przez niego cel zacznie rozmazywać się, przesłonięty troskami codzienności”.

Takich kapłanów, jak podkreśla rektor, chce formować paradyskie seminarium duchowne, które rozpoczyna siedemdziesiąty rok swojego istnienia. „Chcemy, aby mury naszego domu opuszczali kapłani dojrzali, otwarci na Boga i ludzi oraz pełni zapału do głoszenia Dobrej Nowiny. Jest to niemożliwe bez udziału całego Kościoła diecezjalnego” – pisze rektor.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu aktualnie przygotowuje się do kapłaństwa 55 alumnów. Na pierwszy rok zgłosiło się 15 kandydatów. W maju bieżącego roku 5 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie, a 9 alumnów V roku otrzymało święcenia diakonatu.

List rektora zostanie odczytany także we wszystkich pozostałych parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama