Nowy numer 2/2021 Archiwum

Potwierdzenie ogniska ptasiej grypy w Gliniku

W oddalonej o 2 km od Deszczna fermie indyków w Gliniku wykryto wirus H5N8. W strefie zagrożenia, w 44 fermach znajduje się ok. 720 tys. indyków, kaczek i kurczaków. Ptasia grypa nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Lubuski urząd wojewódzki zapewnia, że zlokalizowanie drugiego ogniska ptasiej grypy w gminie Deszczno nie spowoduje kolejnych utrudnień dla mieszkańców i hodowców. Stwierdzenie obecności wirusa H5N8 na fermie w Gliniku spowodowało zmianę obszaru strefy zapowietrzonej. - Nie rozkładamy na razie dodatkowych mat, dezynfekcyjnych na drogach. Jedną z mat przesunęliśmy w okolice konkretnej fermy - powiedziała Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzeczniczka wojewody lubuskiego.

Konsekwencją obecności wirusa ptasiej grypy na fermie w Gliniku będzie utylizacja całego stada, 37 tys. indyków.

Maty dezynfekcyjne, które pojawiły się w Deszcznie od 5 grudnia, od momentu wykrycia pierwszego ogniska ptasiej grypy, są co dwie godziny nasączane specjalną substancją dezynfekującą, sodą kaustyczną. Samochody wjeżdżające i wyjeżdżające ze strefy zagrożenia, przejeżdżając przez matę dezynfekują koła, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Kierowcy powinni przejeżdżając przez  matę zachować odpowiednią prędkość 5 km/h, żeby dokładnie zdezynfekować koła pojazdu.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama