Nowy numer 24/2018 Archiwum

Potwierdzenie ogniska ptasiej grypy w Gliniku

W oddalonej o 2 km od Deszczna fermie indyków w Gliniku wykryto wirus H5N8. W strefie zagrożenia, w 44 fermach znajduje się ok. 720 tys. indyków, kaczek i kurczaków. Ptasia grypa nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Lubuski urząd wojewódzki zapewnia, że zlokalizowanie drugiego ogniska ptasiej grypy w gminie Deszczno nie spowoduje kolejnych utrudnień dla mieszkańców i hodowców. Stwierdzenie obecności wirusa H5N8 na fermie w Gliniku spowodowało zmianę obszaru strefy zapowietrzonej. - Nie rozkładamy na razie dodatkowych mat, dezynfekcyjnych na drogach. Jedną z mat przesunęliśmy w okolice konkretnej fermy - powiedziała Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzeczniczka wojewody lubuskiego.

Konsekwencją obecności wirusa ptasiej grypy na fermie w Gliniku będzie utylizacja całego stada, 37 tys. indyków.

Maty dezynfekcyjne, które pojawiły się w Deszcznie od 5 grudnia, od momentu wykrycia pierwszego ogniska ptasiej grypy, są co dwie godziny nasączane specjalną substancją dezynfekującą, sodą kaustyczną. Samochody wjeżdżające i wyjeżdżające ze strefy zagrożenia, przejeżdżając przez matę dezynfekują koła, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Kierowcy powinni przejeżdżając przez  matę zachować odpowiednią prędkość 5 km/h, żeby dokładnie zdezynfekować koła pojazdu.

 

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma