Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Abyśmy byli jedno

Zbliża się Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W naszej diecezji zaplanowano kilka nabożeństw ekumenicznych. Wezmą w nich udział duchowni i wierni różnych Kościołów chrześcijańskich.

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan obchodzony jest w Polsce i w wielu innych krajach co roku od 18 do 25 stycznia.

W tym roku przebiega pod hasłem „Pojednanie - miłość Chrystusa przynagla nas” nawiązującym do fragmentu z 2. Listu św. Pawła do Koryntian (5, 14-120).

-Materiały duszpasterskie stanowiące pomoc do jego przeżywania czyli czytania biblijne i teksty modlitw, akcentują tym razem dwie sprawy: prawdę o usprawiedliwieniu przez łaskę oraz ból spowodowany przez podziały Kościoła -wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

- Oba te zagadnienia nawiązują do obchodzonego w tym roku 500-lecia Reformacji protestanckiej. Materiały przygotowali chrześcijanie z Niemiec, a ich polską wersję opracowały wspólnie Polska Rada Ekumeniczna i Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski - dodaje.

Po co w ogóle Tydzień Ekumeniczny? - Jako chrześcijanie realizujemy nakaz naszego Pana Jezus Chrystusa, który powiedział, abyśmy byli jedno. Jest czymś niewłaściwym, że tej jedności nie ma, dlatego jej szukamy. Raz do roku jest taki tydzień w którym chcemy w sposób szczególny realizować to wezwanie naszego Pana - wyjaśnia ks. Tadeusz Kuźmicki, referent ds. ekumenizmu w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Obchody Tygodnia Ekumenicznego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rozpoczną się w gorzowskiej katedrze. Wspólnej modlitwie 18 stycznia o godz. 18.30 będzie przewodniczył bp Tadeusz Lityński, a kazanie w trakcie nabożeństwa wygłosi duchowny luterański - bp Mirosław Wola.

Nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się także 20 stycznia o godz. 17.30 w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Przewodniczyć mu będzie ks. Grzegorz Chojnacki, a kazanie wygłosi duchowny luterański - ks. Dariusz Lik.

Tydzień Ekumeniczny zakończy się zielonogórskim kościele pw. Ducha Świętego o godz. 18.30. Modlitwie przewodniczyć będzie Stefan Regmunt, tu także kazanie wygłosi ks. Dariusz Lik.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma