Nowy numer 43/2020 Archiwum

Modlitwa o beatyfikację

"Człowiek w człowieku umiera, gdy dobro go nie raduje a zło nie smuci" - pisał bp Wilhelma Pluty. 21 stycznia w gorzowskiej katedrze zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w 31. rocznicy jego śmierci.

Mszy św. będzie przewodniczył bp Tadeusz Lityński, a homilię wygłosi ks. kanonik Andrzej Szkudlarek.

Z uwagi na obchodzony obecnie w Polsce w Polsce Rok Świętego Brata Alberta, podczas tegorocznych uroczystości rocznicowych zostanie szczególnie przypomniane zaangażowanie bp. Pluty w działalność charytatywną.

- Do udziału w obchodach zaproszono duchowieństwo i wiernych z całej diecezji, a zwłaszcza parafian ze wspólnot, którym patronuje św. Albert Chmielowski, przedstawicieli Parafialnych Zespołów Caritas, członków Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz inne osoby zaangażowane w dzieła charytatywne - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

- Zgodnie z wieloletnią tradycją na modlitwę w rocznicę śmierci bp. Pluty do Gorzowa Wlkp. przybędą członkowie jego rodziny - dodaje.

Przed rozpoczęciem Mszy św. o 10.45 zabierze głos ks. dr Dariusz Gronowski, postulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.

Natomiast we wszystkich parafiach wspomnienie bp. Wilhelma Pluty dokona się w niedzielę 22 stycznia podczas Mszy św. Duszpasterze będą nawiązywać do postaci Sługi Bożego w homiliach oraz odmówią wraz z wiernymi modlitwę o jego beatyfikację.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz.

Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego.

Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Niezwykle gorliwie sprawował posługę biskupią. 22 stycznia 1986 r. zginął w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego.

9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Miesiąc później dokumenty procesowe złożono w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, inaugurując tym samym rzymską fazę procesu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama