Chodzi oczywiście o kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Niespodzianki sprzed 100 i więcej lat na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Koniecznie zobacz!
Muzeum Ziemi Lubuskiej przygotowało wystawę zatytułowaną „100-lecie Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze 1917-
To jeden z najważniejszych zabytków sakralnych Winnego Grodu. Kamień węgielny pod jego budowę w niemieckim Grünbergu położono w marcu 1915 roku, a już dwa lata później świątynia została oddana do użytku i służy mieszkańcom do dziś.
Na wystawie można zobaczyć dzieje świątyni od czasów jej powstania, aż do dzisiaj. – Od 1917 roku, a nawet wcześniej, ponieważ pokazujemy materiały i dokumenty związane z samym budowaniem obiektu. Wychodzimy od Georga Beuchelta, który zostawił w swoim testamencie zostawił 50 tys. marek na budowę kościoła – wyjaśnia Izabela Korniluk, kurator wystawy.
– Są więc zdjęcia pokazujące budowę kościoła, a także różnego rodzaju dokumenty, korespondencja, szkice dotyczące tego tematu. Dodam, że to jest materiał, który 100 lat przeleżał na parafii i dopiero teraz ujrzy światło dzienne. Zostały nam udostępnione dzięki uprzejmości proboszcza ks. Mirosława Maciejewskiego – dodała
Oczywiście na wystawie pokazane są dzieje parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w powojennej Zielonej Górze i działalność jej czterech proboszczów: ks. Wincentego Kowalskiego, ks. Konrada Herrmanna, ks. Zbigniewa Stekiela i obecnego ks. Mirosława Maciejewskiego.
Niewątpliwą atrakcją przygotowanej ekspozycji jest ponad stuletnia makieta świątyni odkryta niedawno w wieży kościelnej. – To taki Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w miniaturze. Gipsowa makieta wykonana jeszcze przed powstaniem budynku pokazuje wszystkie detale architektoniczne: m.in. okna, drzwi, rzeźby, portale wejściowe. Dzięki temu możemy przyjrzeć się kościołowi bardzo dokładnie i z każdej niemal strony – zauważa kurator wystawy.
W tym roku kilka wydarzeń upamiętni jubileusz. Będę 26 lutego i 24 kwietnia odbędą się dni skupienia. Natomiast od 28 maja do 4 czerwca będą się misje parafialne. Główne uroczystości odbędą się 9 listopada połączone z uroczystością odpustową ku czci Najświętszego Zbawiciela. Wcześniej odbędzie się koncert jubileuszowy.
– Chcemy wykorzystać ten jubileusz do dziękczynienia Panu Bogu za to, że mamy świątynię. Oczywiście chcemy się modlić za tych, którzy ją budowali i którzy się w niej modlili/ Rozkładamy to świętowanie na cały rok, aby ten jubileusz utkwił pamięci parafian i mieszkańców miasta, a przede wszystkim był okazją dla każdego z nas do zbliżenia się do Pana Boga – wyjaśnia ks. kan. Mirosław Maciejewski, proboszcz parafii.
Wystawę można oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej do 19 marca.