Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kleryk też student

Kandydaci do kapłaństwa tak jak wszyscy studenci mają sesję egzaminacyjną i każdą wolną chwilę poświęcają na naukę.

Katechetyka fundamentalna, historia Kościoła, antropologia filozoficzna, psychologia ogólna, teologia dogmatyczna, teologia pastoralna czy prawo kanoniczne – to tylko naprawdę kilka przedmiotów z jakimi muszą zmierzyć się klerycy paradyskiego seminarium przez sześć lat studiów.

Sesja w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu rozpoczęła się 23 stycznia i potrwa do 9 lutego. Klerycy każdą wolną chwilę poświęcają na przypomnienie i usystematyzowanie wiedzy z całego semestru.

Największym wzywaniem dla kleryków piątego roku jest egzamin z prawa kanonicznego. – Kanonów do nauczenia jest trochę ponad sto. Jest bardzo dużo szczegółowych kwestii – zauważa kl. Rafał Witkowski.

– To trudny, ale ważny egzamin. Z prawem małżeńskim będziemy najczęściej spotykać się w kancelarii parafialnej. Dzisiejszy świat niesie wiele zawiłych sytuacji i trzeba znać te kanony, aby wiedzieć, co zrobić w danej sytuacji. Trzeba chociażby wiedzieć, co zrobić, kiedy związek małżeński chcą zawrzeć przedstawiciele różnych wyznań – dodaje kl. Bartosz Warwarko.

Podczas sesji egzaminacyjnej jest więcej czasu na naukę, ponieważ nie ma w tym czasie wykładów, ale poza tym plan dnia się nie zmienia i jest czas na modlitwę, studium, pracę i odpoczynek. Po skończonej sesji alumni paradyskiego seminarium będą mieli tydzień ferii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama