Nowy numer 33/2018 Archiwum

Nietypowa lekcja katechezy

Uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Głogowie poznali dziś tajniki pierwszej pomocy przedmedycznej. A to wszystko na religii.

Warsztaty w głogowskim gimnazjum poprowadzili strażacy z OSP Grębociach. W łatwy i przystępny sposób starali się przekazać wiedzę i umiejętności z zakresy pierwszej pomocy przedmedycznej. Podkreślali, że najważniejsze jest zachowanie spokoju i nie wpadanie w panikę.

Pomysłodawcą warsztatów był katecheta Michał Kaczyński. – Skąd taki pomysł? Przykazanie „Nie zabijaj” dotyczy też troski o życie i zdrowie drugiego człowieka. Pierwsza pomoc to też realizacja tego przykazania – przypomina katecheta. – Te umiejętności mogą przydać się nam w każdym momencie naszego życia i nie możemy mówić, że to nas nie dotyczy – podkreśla Michał Kaczyński.

W nietypowej lekcji religii uczestniczyło siedem klas. – To nie był suchy wykłada. Uczniowie mogli przećwiczyć osobiście np. pozycję bezpieczną ustaloną, resuscytacje czy pracę ze stymulatorem AED – wyjaśnia katecheta.

Uczniom inna niż zwykle religia przypadła do gustu. – To była fajna i ciekawa lekcja. Można było się sporo nauczyć. Na pewno już teraz będę wiedziała jak pomóc osobie w potrzebie – podkreśla Wiktoria Stachura.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • PTaraski
  27.01.2017 08:58
  "Uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Głogowie poznali dziś tajniki pierwszej pomocy przedmedycznej. A to wszystko na religii. ...Skąd taki pomysł? Przykazanie „Nie zabijaj” dotyczy też troski o życie i zdrowie drugiego człowieka."

  I z czego się tu cieszyć? Mało to kościołów zamienionych na kluby, kawiarnie i restauracje? Tutaj też można byłoby niby powiedzieć: głodnych nakarmić, spragnionych napoić. A przecież kościół ma być miejscem modlitwy, pojednania z Bogiem i przede wszystkim sprawowania Najświętszej Ofiary.

  Niech nauka religii pozostanie nauką religii. Uczynki miłosierne wobec duszy są przed uczynkami miłosiernymi wobec ciała - nie przypadkiem. Nawet wezwanie do napojenia i nakarmienia innych odnosi się na pierwszym miejscu do karmienia słowem Bożym i pragnienia Boga.
  doceń 2
 • Ajja
  02.02.2017 08:37
  Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest bardzo ważna, ale dlaczego uczyć jej akurat na lekcjach religii?
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma