W sali kurlandzkiej żagańskiego Pałacu Książęcego odbyła się 28 stycznia konferencja "Zabytki w konserwacji - dziedzictwo Augustianów i Cystersów: Kaplica Bożego Grobu przy żagańskim kościele "na górce" i ołtarz główny w kościele w Paradyżu".
Konferencja była podsumowaniem prac konserwatorskich przeprowadzonych w kaplicy Grobu Pańskiego w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu, oraz ołtarza barokowego w paradyskim kościele pw. św. Marcina z Tours.
Zespół konserwatorów zakończył kolejny etap mozolnych i czasochłonnych prac dzięki wsparciu finansowemu Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, która zasilana jest ze środków Niemieckiego Rządu Federalnego oraz składek osób prywatnych.
- Można zapytać, dlaczego rząd niemiecki wspiera finansowanie prac konserwatorskich w Polsce? Ponieważ restaurowane zabytki należą do wspólnego dziedzictwa polsko- niemieckiego i europejskiego - powiedział Peter Schabe, dyrektor fundacji, który uczestniczył w spotkaniu z Udo Donau, zastępcą prezesa zarządu fundacji.
Wygłoszone w trakcie konferencji referaty zarysowały zakres wykonanych prac oraz otworzyły nowe możliwości koncepcyjne, historyczne pozwalające odczytywać wyraźniej duchowy sens zabytków sakralnych.
W spotkaniu współorganizowanym przez burmistrza Żagania Daniela Marchewkę, uczestniczył m.in. wicewojewoda lubuski Robert Paluch, rektor Z-G WSD w Gościkowie Paradyżu ks. Dariusz Mazurkiewicz i przedstawiciele Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
- Dobrze, że mówimy o żagańskim Grobie Bożym w perspektywie konserwatorskiej, historycznej, czy architektonicznej, ale sens tej nietypowej budowli leży znacznie głębiej, w religii, w wierze chrześcijańskiej. Dopiero wiara czyni z tej prostej i w sumie niewielkiej konstrukcji miejsce wyjątkowe i fascynujące. Bez pryzmatu wiary grób w Jerozolimie i grób w Żaganiu przestaje być ciekawy i ważny... W tajemnicy pustego grobu zawarta jest prawda, najbardziej optymistyczna dla człowieka, że kresem ludzkiego życia nie jest grób, ale niebo. Grób Pański jest w Żaganiu, ten nieco enigmatyczny tytuł prelekcji oznacza, że Grób Pański jest wszędzie tam, gdzie starcza człowiekowi sił i odwagi, żeby już dzisiaj szukać i oczekiwać nie grobu, nie śmierci, ale nieba i życia - powiedział ks. Jarosław Stoś, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu.