Nowy numer 44/2020 Archiwum

Odnowią swoje śluby

W czwartek, 2 lutego, Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. To jednocześnie Dzień Życia Konsekrowanego

Tego dnia w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze odbędą się spotkania księży biskupów z osobami konsekrowanymi: zakonnikami, siostrami zakonnymi oraz tymi, którzy wybrali indywidualne formy życia konsekrowanego.

Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje 190 sióstr z 21 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 100 zakonników z 10 zgromadzeń. Natomiast cztery kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych, a dwie do stanu wdów konsekrowanych.

Życie konsekrowane polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi. – Dokonuje się to najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania tzw. rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

– Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego. Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję angażując się bądź w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących, albo poświęcając się wyłącznie modlitwie – dodaje.

Ofiary zbierane do puszek 2 lutego w parafiach całej diecezji będą przeznaczone na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół wspomina przyniesienie Dzieciątka Jezus do świątyni jerozolimskiej. - W tym dniu wierni gromadzący się w kościołach biorą udział w procesji ze świecami, co ma wyrażać ich gotowość na spotkanie z Chrystusem oraz pragnienie prowadzenia takiego życia, w którym inni ludzie mogą dostrzec światło Chrystusa - wyjaśnia ks. Sapieha.

Program spotkań:
Gorzów Wlkp. - kościół pw. św. Józefa, w którym posługują zakonnicy ze zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej
godz. 15.30 - spotkanie w sali parafialnej
godz. 16.00 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego
po mszy św. agapa;

Zielona Góra - kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, w którym posługują Franciszkanie Konwentualni
godz. 15.30 - spotkanie w sali parafialnej
godz. 16.00 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy po Mszy św. agapa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama