Nowy numer 42/2020 Archiwum

Nie chcą być tylko widzami

W ferie zimowe zgłębiali tajniki liturgii ponieważ chcą świadomie, czynnie i owocnie uczestniczyć we Mszy św. Oczywiście nie chcą tego zatrzymywać tego tylko dla siebie.

Mowa o uczestnikach KODAL-u czyli Kursu Oazowego Dla Animatorów Liturgii, który odbył się od 28 stycznia do 5 lutego w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym i Pomocy Charytatywnej w Żarach-Kunicach.

– W czasie tych rekolekcji przygotowujemy młodych ludzi do posługi ceremoniarzy i precentorek, aby tam w miarę swoich możliwości troszczyli się liturgię w swojej parafii – wyjaśnia ks. Tomasz Sałatka, diecezjalny moderator diakonii liturgicznej.

Były więc wykłady teoretyczne, ćwiczenia praktyczne i czas na formację duchową. Czas spędzonego na rekolekcjach nikt nie żałuje. – Tutaj pogłębiłem swoją wiarę i bardziej odkryłem liturgię – wyjaśnia Filip Sieradzki z Międzyrzecza.

Nie chcą być tylko widzami   Nauka śpiewu Krzysztof Król /Foto Gość W rekolekcjach wzięły udział również dziewczęta, ponieważ w ramach kursu realizowana jest szkoła komentatorki, precentorki, służby ładu i darów. – Tutaj odkrywamy liturgię, ale oczywiście nie chcemy zatrzymywać tego dla siebie, ale zanieść to czego tu się nauczyliśmy i doświadczyliśmy do naszych małych wspólnot parafialnych, aby inni też inni mogli odkryć piękno Mszy św. – tłumaczy Wiktoria Dmytruk z Sulechowa.

– Chcemy pomagać innym, aby byli nie tylko biernymi widzami na Mszy św., ale czynnie i świadomie w niej uczestniczyli – dodaje.

Diecezjalna Diakonia Liturgiczna ma już 25 lat. Czas na świętowanie będzie dokładnie 12 sierpnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. – Chcemy zaprosić tych wszystkich, którzy przez lata byli zaangażowani w to dzieło – zaprasza ks. Tomasz Sałatka.

Duży więcej o tegorocznym KODAL-u w wydaniu papierowym Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego na 12 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama