Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ludzi jednoczyła wiara

Biskup podziękował pionierom przybyłym do Zielonej Góry po II wojnie światowej za świadectwo wiary w niełatwych czasach.

W zielonogórskiej konkatedrze Tadeusz Lityński odprawił Mszę św. z okazji obchodów Dnia Pionierów Zielonej Góry. Eucharystię współkoncelebrował bp senior Adam Dyczkowski.

W homilii bp Lityński zauważył, że tułaczka wojenna pionierom zabrała wszystko, ale nie najcenniejszy skarb czyli: dziedzictwo kultury, patriotyzmu i wiary. – Chciałbym podkreślić, że tym szczególnym czynnikiem jednoczącym była wiara chrześcijańska, tradycja religijna i z nią związana obrzędowość. To ona łączyła skutecznie mieszkańców z różnych stron naszej Ojczyzny – mówił pasterz diecezji i dodał: – Dzisiaj dziękujemy Bogu za to miasto, za mieszkańców, dzięki którym tu jesteśmy i jesteśmy z tego dumni.

Pionierzy na wspólnej modlitwie spotykają się co roku. – Tak los historii sprawił, że należymy do tych pionierów, dlatego chcemy pomodlić się za zdrowie osób żyjących, ale także za dusze osób, które już umarły – wyjaśnia Julian Stankiewicz, prezes Stowarzyszenia Pionierów Zielonej Góry.

Pan Stankiewicz przybył do Winnego Grodu z miejscowości Głębokie, województwo wileńskie. – Przyjechałem w lipcu 1945 i miałem wówczas 12 lat – mówi prezes i dodaje: – Trzeba było zostawić swoje rodzinne strony i cały dorobek życia. Początki tutaj oczywiście nie były łatwe, ale czas goi rany i robi swoje.

Po Mszy św. złożono kwiaty na grobie ks. Kazimierza Michalskiego, który znajduje się przy świątyni.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma