Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kolekcja z wątkiem kryminalnym

"Ikona - oblicze wiary" - to tytuł niesamowitej wystawy, jaką można oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Kolekcja ikon z zielonogórskiego muzeum liczy prawie 250 dzieł powstałych od końca XVIII wieku do początków XX stulecia. Na wystawie spotkamy różnorakie ikony, zarówno ze względu na treść, jak i wykonanie. Wśród nich jest przedstawienie Chrystusa Pantokratora, czyli Wszechwładcy, a także najpopularniejszego świętego Wschodu – Mikołaja czy ikony świąteczne ukazujące najważniejsze wydarzenia kalendarza prawosławnego. – Największą grupą, liczącą prawie 100 obiektów, są ikony maryjne – mówił dr Longin Dzieżyc, kurator wystawy.

Jak powstała zielonogórska kolekcja ikon? – Można tu mówić o pewnym wątku przestępczym czy wręcz kryminalnym. Kolekcja została zapoczątkowana w latach 70. ub. wieku, kiedy na Zachodzie zaistniała moda na sztukę prawosławia. Masowo wówczas zaczęto szmuglować przez wschodnią i zachodnią granicę ikony do Berlina Zachodniego, do Niemiec Federalnych, do Holandii, do Wielkiej Brytanii, gdzie powstawały wyspecjalizowane galerie, w których ikony były od podłogi po sufit – wyjaśniał na otwarciu wystawy Leszek Kania, dyrektor muzeum.

Ikony, które trafiły do Muzeum Ziemi Lubuskiej, zostały przechwycone przez celników z Rzepina. – Ta współpraca trwała przez prawie 25 lat – tłumaczył dyrektor.

Wystawę można zobaczyć do 30 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama