Nowy numer 21/2018 Archiwum

Kolekcja z wątkiem kryminalnym

"Ikona - oblicze wiary" - to tytuł niesamowitej wystawy, jaką można oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Kolekcja ikon z zielonogórskiego muzeum liczy prawie 250 dzieł powstałych od końca XVIII wieku do początków XX stulecia. Na wystawie spotkamy różnorakie ikony, zarówno ze względu na treść, jak i wykonanie. Wśród nich jest przedstawienie Chrystusa Pantokratora, czyli Wszechwładcy, a także najpopularniejszego świętego Wschodu – Mikołaja czy ikony świąteczne ukazujące najważniejsze wydarzenia kalendarza prawosławnego. – Największą grupą, liczącą prawie 100 obiektów, są ikony maryjne – mówił dr Longin Dzieżyc, kurator wystawy.

Jak powstała zielonogórska kolekcja ikon? – Można tu mówić o pewnym wątku przestępczym czy wręcz kryminalnym. Kolekcja została zapoczątkowana w latach 70. ub. wieku, kiedy na Zachodzie zaistniała moda na sztukę prawosławia. Masowo wówczas zaczęto szmuglować przez wschodnią i zachodnią granicę ikony do Berlina Zachodniego, do Niemiec Federalnych, do Holandii, do Wielkiej Brytanii, gdzie powstawały wyspecjalizowane galerie, w których ikony były od podłogi po sufit – wyjaśniał na otwarciu wystawy Leszek Kania, dyrektor muzeum.

Ikony, które trafiły do Muzeum Ziemi Lubuskiej, zostały przechwycone przez celników z Rzepina. – Ta współpraca trwała przez prawie 25 lat – tłumaczył dyrektor.

Wystawę można zobaczyć do 30 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma