Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nie wstydzą się swojej religijności

Z ks. Robertem Tomalką rozmawia Krzysztof Król.

Krzysztof Król: Czy osoba z niepełnosprawnością intelektualną może przyjąć sakrament dojrzałości chrześcijańskiej?

Ks. Robert Tomalka: Oczywiście. Celem sakramentów jest uświęcenie człowieka, a osoby niepełnosprawne intelektualnie też mają do tego prawo, bo są dziećmi Bożymi i członkami Kościoła. Wkrótce rusza dla nich przygotowanie do sakramentu bierzmowania w Świdnicy. Chodzi przede wszystkim o pogłębienie wiary tych osób i w tym duchu będziemy je przygotowywać. W tym duszpasterstwie jestem już od 30 lat i mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że niektóre osoby są bardziej dojrzałe w wierze niż wiele osób pełnosprawnych intelektualnie, które przyjęły ten sakrament. Bo co jest wskaźnikiem dojrzałości? Jedynie intelekt? Osoby niepełnosprawne umysłowo są bardzo wrażliwe na Pana Boga.

Jak dotrzeć z katechezą do osób niepełnosprawnych intelektualnie?

Na przygotowanie osób z niepełnosprawnością intelektualną do sakramentów nie można patrzeć przez pryzmat ludzi pełnosprawnych. Ich możliwość percepcji jest oczywiście ograniczona i wszystko zależy od stopnia upośledzenia. Do nich przemawia bardziej obraz, ale to nie znaczy, że to ma być infantylna katecheza. Osoby niepełnosprawne intelektualnie oczekują, że będziemy ich poważnie i normalnie traktować także w Kościele. Niezwykle przydatne jest tu doświadczenie w pracy z takimi ludźmi, ponieważ nie da się ich zaszufladkować. Czasem wydaje się, że nie słuchają, ale potem, jak je zapytać, to okazuje się, że wszystko dobrze zapamiętały.

A czego mogą nauczyć nas osoby niepełnosprawne intelektualnie?

Wielu rzeczy! Na pewno większej otwartości na drugiego człowieka oraz ufności do Pana Boga. Nam często tej ufności brakuje. Wierzymy Panu Bogu, ale zawsze zostawiamy sobie jakąś furtkę i lubimy kalkulować – u nich tego nie ma. Oni nie wstydzą się swojej religijności.

Kto może wziąć udział w przygotowaniu?

To przygotowanie adresujemy do osób pełnoletnich. Chciałbym zaapelować do rodziców, żeby nie bali się skorzystać z tej propozycji. Każde spotkanie z Panem Bogiem pomaga człowiekowi w życiu i poszerza horyzonty. Jeśli jest szansa, żeby pogłębić wiarę oraz kontakty z rówieśnikami, to warto z niej skorzystać. Dla niepełnosprawnych są ważni inni, aby widzieli, że nie są sami. A jeszcze bardziej ci inni są ważni dla rodziców, których zachęcam, aby szukać miejsca w Kościele wśród osób z podobną sytuacją, bo wtedy po prostu jest łatwiej.•

Bierzmowanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Przygotowanie osób z niepełnosprawnością intelektualną do sakramentu bierzmowania będzie odbywać się raz w miesiącu po sobotniej Mszy św. w kościele w Świdnicy k. Zielonej Góry przy ul. Długiej 26. Opiekę duszpasterską nad kandydatami do bierzmowania będzie sprawował tutejszy ks. Robert Tomalka. Pierwsze spotkanie 25 marca po Mszy św. o godz. 17.00. Więcej informacji: 513 037 682.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama