Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Lubuski zabytek doceniony

Dziesięć kolejnych obiektów zyska miano Pomnika Historii. Jest wśród nich, nazywany perłą architektury drewnianej, kościół w Klępsku.

Wpisanie drewnianego kościoła w Klępsku na krajową listę Pomników Historii to decyzja Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jak zauważa wojewódzki konserwator zabytków, to wielki sukces i duże wyróżnienie dla całego regionu. - Do grona Pomników Historii należą najcenniejsze w skali kraju zabytki. W całym kraju mamy ok. 70 tys. zabytków wpisanych do rejestru. Do tej pory 60 z nich było wpisanych na listę Pomników Historii. Teraz dochodzi kolejnych 10. To 1 procent w skali całego kraju - wyjaśnia Barbara Bielinis-Kopeć.

O wartości kościoła w Klępsku stanowi przede wszystkim jego średniowieczna metryka, ale nie tylko. - To przede wszystkim jego niesamowicie cenne wnętrze z przebogatym wystrojem malarskim z 117 malowidłami - zauważa wojewódzki konserwator zabytków.

Na liście Pomników Historii do tej pory znajdowały się tylko dwa lubuskie zabytki, a konkretnie: poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu oraz Park Mużakowski w Łęknicy. Teraz do tej listy dołączyła świątynia w Klępsku, a prawdopodobnie w najbliższej przyszłości do tego prestiżowego grona dołączy pocysterski klasztor w Gościkowie - Paradyżu.

Uroczystość wręczenia decyzji o wpisaniu obiektów na listę Pomników Historii odbędzie się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma