Nowy numer 25/2018 Archiwum

Obiekt szczególnie cenny

Kościół w Klępsku Pomnikiem Historii. Oficjalną decyzję z rąk Prezydenta RP odebrał dziś w Warszawie ks. Olgierd Banaś.

Wpisanie drewnianego kościoła w Klępsku na krajową listę Pomników Historii to decyzja Prezydenta RP Andrzeja Dudy. – Ogromnie się cieszę, że te tytuły, ten status Pomników Historii tym obiektom mogłem przyznać. Oczywiście jak Państwo wiecie ten status ma przede wszystkim charakter symboliczny. Również i ta symbolika jest niezwykle istotna bo ona pokazuje, stanowiąc pewien wyjątek od generalnej reguły, że te właśnie obiekty są szczególnie cenne i te właśnie obiekty zasługują na szczególną uwagę. I że te właśnie obiekty to te miejsca, które warto odwiedzić, to te miejsca z którymi warto się zapoznać, to te miejsca, które stanowią swoiste wzorce architektoniczne, kulturowe na mapie naszej Ojczyzny – mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że są wśród nich obiekty kultu religijnego. – Obiekty w których jest nie tylko wielka siła tradycji, wielka siła historii, ale także wielka siła ducha. To obiekty, które dawały, albo przywracały nadzieję – mówił Prezydent RP.

Nowe obiekty wpisane przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii to: Gliwice – radiostacja; Jawor – Kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego zwany Kościołem Pokoju; Klępsk – Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny; Ozimek – żelazny, łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew; Rydzyna – założenie rezydencjonalno-urbanistyczne; Świdnica – Katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika; Świdnica – zespół Kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy, zwanego Kościołem Pokoju; Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze; Tyniec – zespół opactwa Benedyktynów; Wąchock – zespół opactwa Cystersów.

Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Krępsku pamięta XIV wiek. Świadczą o tym badania dendrochronologiczne z 2006 roku na podstawie, których szacuje się, że świątynia została zbudowana w latach 1367-1377. Jej wnętrze to z kolei rzadki w Europie przykład protestanckiego renesansu z XVI wieku.

Od dziś w całej Polsce jest 70 Pomników Historii. Wśród nich są już trzy lubuskie zabytki: poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu, Park Mużakowski w Łęknicy i drewniany kościół w Klępsku.

Nowe zabytki na liście Pomników Historii
Prezydent.pl

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma