Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wylogujmy się czasem

Za nami kolejna odsłona Festiwalu Życia w Zielonej Górze. Tym razem organizatorzy zaprosili młodzież i studentów na debatę.

- Debata ma być odpowiedzią na nasze czasy, w których każdy z nas dostęp do jakiegoś urządzenia multimedialnego, które z jednej strony pomaga się nam komunikować, ale z drugiej strony odciąga nas o rzeczywistych relacji w rodzinie. To dotyczy zarówno dzieci, jak i rodziców. Dlatego też chcemy porozmawiać dziś o szansach i zagrożeniach cyberprzestrzeni z psychologiem ks. dr. Pawłem Łobaczewskim oraz blogerem Michałem Piętosą. Pomoże nam w tym Kabaret „Nowaki” - wyjaśnia Łukasz Brodzik z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Problem polega na umiejętności właściwego korzystania z cyberprzestrzeni. - Z jednej strony internet może być wykorzystany w bardzo dobry sposób i polepszyć nam sposób funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Ale z drugiej kryje też w sobie trochę, czy nawet wiele pułapek i niebezpieczeństw, a niestety nie każdy umie je omijać - zauważa psycholog ks. Paweł Łobaczewski.

Korzystajmy więc z świata wirtualnego z głową, aby nie zatracić kontaktu z prawdziwą rzeczywistością, a to przecież dotyczy dziś nie tylko młodzieży, ale ludzi w każdym wieku.

- Pierwsza sprawa to kwestia obserwacji samego siebie czyli umiejętność dostrzegania, jak często korzystam z internetu i co czuję, kiedy nie mam dostępu do sieci. Druga sprawa to znalezienie jakiegoś usystematyzowanego czasu, kiedy mogę korzystać, kiedy powinienem, a także wyznaczenie sobie takiego czasu, kiedy powinienem być od tego wolny i od tego odpocząć. I trzecia najważniejsza rada dla rodziców, trzeba czasem pamiętać, że dzieci mają dostęp do takich treści, co do których ich nie podejrzewamy i warto pod tym względem zachować odpowiednią czujność - radzi psycholog.

Debatę poprowadziła Adrianna Borek i Tomasz Marciniak z Kabaretu „Nowaki”. - Wylogujmy się czasem z wirtualnej "przeczystości" i „zalogujmy się” do realnej rzeczywistości - zachęca Ada.

Debata odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim. Organizatorem spotkania było Koło Akademickie KSM Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama