GN 28/2018 Archiwum

Oko w oko z bohaterem

Odwaga, emocje, ból i poczucie niesprawiedliwości były obecne w wystąpieniach uczniów poświęconych rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

W ramach przygotowań do święta patrona w Liceum Ogólnokształcącym im. Rotmistrza Witolda Pileckiego podsumowano 10 kwietnia konkurs plastyczny „Rotmistrz Witold Pilecki w moich oczach” oraz recytatorski „Pilecki w literaturze”. Laureatką konkursu plastycznego została Wiktoria Bilska.

– Bardzo lubię malować i rysować, dlatego ucieszyłam się, że mogę wziąć udział w konkursie. Namalowałam rotmistrza Pileckiego na rozprawie, kiedy jest zupełnie sam, nikt go nie wspiera. Chciałam pokazać jego emocje, przeżycia. Bohater jest zagubiony, zdezorientowany. Jest pewny tego, co uczynił dla Polski, dla ludzi, wykazał się wielką odwagą, a jednocześnie jest zagubiony, bo zostanie ukarany za coś, czego nie zrobił. Widać zwątpienie, że żyje nie w takim świecie, w jakim żyć powinien. Niedoceniony, ukarany za czyny, za które normalnie się nagradza – powiedziała Wiktoria. W rywalizacji recytatorskiej zwyciężył Wojciech Grzegorczyn. Deklamowane teksty zawierały fragmenty korespondencji rotmistrza, a część została napisana przez młodzież, która chętnie uczestniczyła w konkursie. – Patron naszej szkoły nie wziął się znikąd. Prowadziliśmy konsultacje z rodzicami, uczniami, samorządem uczniowskim. Nie są to pierwsze konkursy i myślę, że one mają rację bytu, bo postać patrona nie została narzucona, młodzież jest przekonana do rotmistrza Witolda Pileckiego – powiedział Ireneusz Maj, polonista. Uroczystości związane z obchodami święta patrona zaplanowano na 22 maja.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma