Nowy numer 44/2020 Archiwum

O krok od połączenia

Uczelniana fuzja Uniwersytetu Zielonogórskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie coraz bliżej. Jest wsparcie wiceministra.

Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego spotkał się rektorami Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Głównym tematem rozmów było połączenie obu uczelni.

Podpisane porozumienie wraz z wnioskiem o połączeniu trafiło dziś do ministra Gowina. Wicepremier i rektorzy zapewniają, że PWSZ w Sulechowie, jak wydział zamiejscowy UZ będzie działać już od 1 października tego roku.

Minister jest przekonany, że połączenie Uniwersytetu Zielonogórskiego i Państwowej Wyższej Szkoły w Sulechowie. – Uniwersytet jest takim bijącym sercem województwa lubuskiego. I od dzisiaj to serce zaczyna bić jeszcze mocniej – mówił wicepremier Jarosław Gowin i kontynuował: – Ta modelowa konsolidacja na pewno wzmocni potencjał województwa lubuskiego.

Najistotniejszy powód fuzji to pieniądze. – Po raz pierwszy od dawna wyszliśmy „na plus”. Od 2009 roku, każdego roku, dostawaliśmy dotację ujemną. Tak się działo, że byliśmy rozliczani za ilość studentów, a ta ilość studentów jest najmniejsza w Polsce. A z drugiej strony szliśmy do góry we wszystkich innych rankingach – podkreślał prof. Kuczyński.

– W tym roku nasza dotacja wzrosła o 3,5 proc., co przekłada się na ponad 3,5 mln zł rocznie. Do czego prowadzi to, że się łączymy? To daje nam, niezależnie od sytuacji, przez pięć następnych lat pełną stabilizację finansową i otrzymywanie kwoty, którą otrzymujemy w tej chwili. Oprócz niej dostaniemy na zakończenie tego roku jeszcze dodatkowe 3 proc. To będzie bardzo ciekawy okres, który powinno się wykorzystać do tego, żeby w dużej mierze zrestrukturyzować uczelnię i uczynić ją silniejszą – kontynuował.

Połączenie UZ i PWSZ w Sulechowie
Gość Zielonogórsko-Gorzowski

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama