Nowy numer 44/2020 Archiwum

Proboszcz, który został biskupem

Dokładnie pięć lat temu papież Benedykt XVI mianował ks. Tadeusza Lityńskiego biskupem.

"Ojciec Święty Benedykt XVI mianował księdza Tadeusza Lityńskiego, proboszcza parafii Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim, biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cemeriniano” – komunikat takiej treści w południe 28 kwietnia 2012 roku podano w siedzibie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce i w konkatedrze w Zielonej Górze. Wtedy zgromadzili się tam wierni i kapłani naszej diecezji na czele z ówczesnym ordynariuszem bp. Stefanem Regmuntem. W ogłoszeniu papieskiej decyzji uczestniczyli także biskupi Litwy, Łotwy i Białorusi, którzy wtedy odwiedzili naszą diecezję.

Przypomnijmy, że bp Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 roku w Kożuchowie. Wraz z nieżyjącymi już rodzicami i trzema siostrami mieszkał w Ługach k. Zielonej Góry. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu w 1988 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa gorzowskiego Jozefa Michalika. W latach 1988-1993 był wikariuszem w Ołoboku i parafii NMP Królowej Polski w Głogowie. Później ukończył studia specjalistyczne z prawa kanonicznego na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie po których został skierowany do pracy w Sądzie Kościelnym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pełniąc kolejno funkcje notariusza, sędziego i obrońcy węzła małżeńskiego.

W 2000 roku podjął zadanie organizowania struktur nowej parafii pw. Trójcy Świętej w Ochli. Sześć lat później został proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp. Od 2009 roku jest kanonikiem honorowym kapituły katedralnej w Gorzowie Wlkp., od 2011 roku wikariuszem biskupim, członkiem Rady Kapłańskiej i Rady Konsultorów. W styczniu 2012 roku został odznaczony godnością kapelana Jego Świątobliwości Benedykta XVI.

– Do tej chwili to do mnie jeszcze nie dotarło. Pracowałem w duszpasterstwie, pracowałem w różnych strukturach diecezji, ale nigdy nie myślałem, że zostanę biskupem. To nowe dla mnie wyzwanie i podjęcie kolejnej ważnej służby dla Kościoła – mówił wtedy nominat ks. Tadeusz Lityński.

Święcenia biskupie odbyły się 16 czerwca w katedrze gorzowskiej. Natomiast 23 listopada 2015 papież Franciszek ustanowił go biskupem diecezjalnym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Zaś 5 stycznia 2016 biskup kanonicznie objął diecezję i odbył ingres do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama