We frankfurckim Kościele Pokoju 9 maja na rozmowie teologicznej spotkali się bp Waldemar Pytel i ks. prof. Grzegorz Chojnacki.
Europejskie Centrum Ekumeniczne we Frankfurcie nad Odrą we współpracy z ks. Rafałem Mocnym ze słubickiego duszpasterstwa akademickiego zorganizowali debatę "Reformatorskie horyzonty ekumenizmu". W dialogu uczestniczyli bp Waldemar Pytel z Wrocławia, reprezentujący Kościół Ewangelicko-Augsburski, i ks. prof. Grzegorz Chojnacki z Uniwersytetu Szczecińskiego.
- Katolicy i luteranie powinni zawsze obierać za punkt wyjścia perspektywę jedności, a nie rozłamu, aby wzmacniać to, co mają wspólne, nawet jeśli łatwiej jest dostrzegać i doświadczać różnice. Niestety łatwiej skupić się na tym, co nas różni. W doświadczeniu różności czujemy się obco. Różność pochodzi od łacińskiego "varius" i w języku polskim oznacza "wariata". A przecież nie chodzi, żebyśmy traktowali się jak wariaci, ale byśmy uświadomili sobie, co nas łączy pomimo różnorodności. Nie wyrażamy szaleństwa, ale jak podkreśla papież Franciszek w dialogu ekumenicznym mamy wyrazić trzy elementy. Po pierwsze obowiązek tożsamości, po drugie odwagę inności i po trzecie szczerość intencji. Im bardziej wgłębiam się w swoje wyznanie i bardziej je poznaję, tym bardziej staję się otwarty i gotowy, by odważnie prowadzić szczery dialog - mówił ks. prof. Grzegorz Chojnacki.
Bp Waldemar Pytel, od lat kierujący wrocławską diecezją Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przybliżył specyfikę luteranizmu w Polsce oraz odniósł się do Jubileuszu Reformacji. - Myślę, że łacińska sentencja "ecclesia semper reformanda" jest ciągle aktualna, tzn. Kościół jest ciągle reformujący się. Dlatego nie używamy formuły 500-lecie Reformacji, ale 500 lat Reformacji. Bowiem nie chcemy świętować tego, co wydarzyło się 31 października 1517 r. i tylko na to patrzeć i wspominać, ale chcemy świętować całą spuściznę 500 lat, co ona przyniosła i co dała współczesnym. Na ile mój Kościół, w którym żyję, jest Kościołem reformującym się - zaznaczył bp Waldemar Pytel.
Spotkanie w Europejskim Centrum Ekumenicznym zakończyła wspólna modlitwa o jedność chrześcijan podczas nabożeństwa ekumenicznego.