Nowy numer 48/2020 Archiwum

Sport to kuźnia charakterów

W Winnym Grodzie trwają XV Mistrzostwa Polski w Ulicznej Piłce Nożnej Osób Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych.

Organizacji podjęły się Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Joker" przy współpracy z Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Stowarzyszenie Reprezentacja Polski Bezdomnych oraz Ośrodek dla Osób Uzależnionych "Nowy Dworek".

Mistrzostwa odbywają się już po raz 15. Trzeci raz z kolei w Zielone Górze. Organizatorzy podkreślają, że rozgrywki mają charakter sportowo-terapeutyczny. – Sport to taka trampolina do wychodzenia z różnych kryzysów, czy z bezdomności, czy z uzależnienia – wyjaśnia Maciej Góras, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Joker".

– Jan Paweł II mówił, że sport jest taką kuźnią charakterów, a ci ludzie przecież grają o swoje życie – dodaje ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Z rozgrywek zostanie wyłoniona reprezentacja Polski, która pojedzie na Mistrzostwa Świata w Piłce Ulicznej w Oslo. To zadanie dla trenera kadry. – Damy 25 powołań, a na same mistrzostwa pojedzie już najlepsza ósemka – wyjaśnia Jacek Karczewski, który trenuje reprezentację od 2007 roku. – Trenowanie to mój sposób na życie. To kontakt z ludźmi, z którymi mam wiele wspólnego. Sam pochodzę z tego środowiska. Też miałem swoje problemy z uzależnieniem. Wyszedłem z tego i wróciłem do sportu, do piłki. To moje życie.

Nasz region reprezentowała m.in. drużyna z Nowego Dworku. – Grałem pierwszy raz i przyznam, że to duży stres. Ale po pierwszej bramce stres minął i rozkręciłem się. Te wszystkie okrzyki tak motywują, że coś wspaniałego – podkreśla bramkarz Maciej. – Sport to jedna z moich motywacji do trzeźwego życia. Pokazuje mi, że można fajnie bawić się na trzeźwo i nie potrzeba do tego żadnych substancji.

Patronat nad mistrzostwami objął: biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak i prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Mecze można zobaczyć w niedzielę do 16.00 przy pomniku na placu Bohaterów Westerplatte.

W organizację mistrzostw zaangażowali się wolontariusze Caritas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama