W Winnym Grodzie uczczono 57 rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. 28 maja uczestnicy tamtych wydarzeń odebrali Krzyże Wolności i Solidarności.
Przypomnijmy, że 30 maja 1960 roku pięć tysięcy mieszkańców miasta wystąpiło przeciwko komunistycznej władzy w obronie Domu Katolickiego. Było to największe w Polsce wystąpienie społeczeństwa w obronie wiary, między Poznańskim Czerwcem
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. MB Częstochowskiej, której przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Pasterz diecezji w homilii zauważył, że w wydarzeniach sprzed 57 lat doszło do zderzenia dwóch światów: świata wiary w Boga i świata ateizmu czyli wiary w nicość. – Dramat związany z 30 maja 1960 roku dotyczył opowiedzenia się za wiarą w Boga i za wolnością religijną, wolnością człowieka, która przez zbrodniczy system totalitarny była ograniczana – podkreślił biskup.
– Zielonogórskie kobiety, a wraz nimi uczestnicy tych wydarzeń zaprotestowali przeciwko walce z wiarą i wolnością człowieka. Bowiem próba zabrania siłą Domu Katolickiego była odebraniem możliwości religijnej formacji poprzez katechezę dzieci i młodzieży, poprzez formację grup modlitewnych i duszpasterskich, stowarzyszeń apostolskich, charytatywnych i kulturalnych – kontynuował.
Biskup także zwrócił uwagę na rolę ks. Kazimierza Michalskiego, który organizował życie społeczne w powojennej Zielonej Górze.
Odznaczenia otrzymali: Krzysztof Donabidowicz, Witold Kotecki, Tadeusz Mączyński i Walerian Jan Piotrowski. Pośmiertnie Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczony został Antoni Ajszpur, w którego imieniu odznaczenie odebrała żona, Danuta Ajszpur.
Podczas uroczystości minister Wojciech Kolarski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. Oto jego fragment: „Chcę wyrazić głęboką wdzięczność społeczności Zielonej Góry za pamięć o tym, co stało się tutaj w tamten poniedziałek, 30 maja 1960 roku. Władze komunistyczne chciały wymazać zryw mieszkańców miasta z historii naszego kraju. Ale to im się nie udało. To Państwo w swoich rodzinnych domach przechowali żywe wspomnienia o tym dramatycznym rozdziale naszej polskiej walki o wolność. I za to z serca dzisiaj dziękuję. Wydarzenia zielonogórskie są bardzo ważną częścią tożsamości tego miasta i całej ziemi lubuskiej. Są też ważnym rozdziałem w historii najnowszej Polski. Dlatego cieszę się, że obecnie odzyskują należne miejsce w świadomości społecznej. Uważam, że nasz naród powinien wiedzieć, co stało się tutaj przed 57 laty. Bo zielonogórzanie stoczyli wtedy walkę w obronie prawdy, godności i tożsamości nie tylko mieszkańców tego miasta, ale również Polaków w całym kraju” – napisał prezydent.
Podczas obchodów rocznicowych zaprezentowano widowisko plenerowe „Ulice wolności” w reżyserii Roberta Czechowskiego, które przygotował Lubuski Teatr w Zielonej Górze.