Nowy numer 47/2020 Archiwum

Módlmy się za nowych kapłanów naszej diecezji

Jak wyglądają święcenia? Zobacz najważniejsze momenty obrzędu święceń kapłańskich [WIDEO].

Święcenia kapłańskie w gorzowskiej katedrze - 2017
Gość Zielonogórsko-Gorzowski

Obrzęd święceń kapłańskich ma miejsce podczas Mszy św. Przed homilią biskupa kandydaci zostają przedstawieni zgromadzonym wiernym. Po wysłuchaniu homilii kandydaci wyrażają publicznie wolę przyjęcia święceń i zobowiązują się do przyjęcia związanych z nimi zadań: głoszenia Ewangelii, sprawowania sakramentów, gorliwej modlitwy i życia w duchu współofiarowania się z Chrystusem za zbawienie ludzi. Przyrzekają również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi.

Następnie zgromadzeni modlą się za mających przyjąć święcenia śpiewając litanię do wszystkich świętych. W czasie tego śpiewu kandydaci leżą krzyżem. Po odśpiewaniu litanii ma miejsce istotny obrzęd święceń: biskup w milczeniu wkłada ręce na głowy kandydatów oraz odmawia specjalną modlitwę. Ręce na przyjmujących święcenia nakładają także wszyscy obecni w czasie obrzędu kapłani.

Potem nowo wyświęceni otrzymują strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na sposób kapłański i ornat. W tym stroju podchodzą do biskupa, który każdemu z nich udziela namaszczenia świętym Krzyżmem, czyli olejem poświęconym przez biskupa w Wielki Czwartek i służącym do sprawowania czynności sakramentalnych. Obrzęd święceń kończy się przekazaniem pateny z chlebem oraz kielicha z winem i wodą, a także udzieleniem pocałunku pokoju.

Przypomnijmy, że 27 maja w gorzowskiej katedrze święcenia kapłańskie przyjęli: Adam Czeponis - parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., Barnaba Dębicki - parafia pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie, Kamil Obała - parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, Andrzej Pytlik - parafia pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze, Adam Skubis - parafia pw. NMP Królowej Polski w Głogowie, Michał Szot - parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp., Jakub Świątek - parafia pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Głogowie (Krzepowie), Damian Wierzbicki - parafia pw. NMP Królowej Polski w Trzebielu i Mariusz Wysakowski - parafia pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama