Nowy numer 41/2019 Archiwum

Żyć czystą Ewangelią

Z ks. Łukaszem Malcem rozmawia Krzysztof Król

Krzysztof Król: Co robił w Rzymie diecezjalny duszpasterz młodzieży na początku wakacji?

Ks. Łukasz Malec: To były rekolekcje dla diecezjalnych duszpasterzy młodzieży z Polski. Poprowadził je abp Konrad Krajewski, który jest jałmużnikiem papieskim, czyli można powiedzieć, że takim człowiekiem papieża od ubogich zarówno materialnie, jak i tych poranionych przez życie. On próbuje docierać do nich z pomocą i próbować rozwiązywać ich problemy. Co ciekawe, rekolekcje odbywały się w nietypowym miejscu. Nie w kaplicy czy w jakiejś auli, ale w noclegowni dla bezdomnych, która powstała przy Watykanie za pontyfikatu papieża Franciszka.

Co najbardziej utkwiło księdzu w głowie z tych rekolekcji?

Arcybiskup powtarzał nam często, żeby żyć czystą Ewangelią. Widać to było w jego słowach i postawie wobec ubogich. Opowiadał, jak każdego dnia wychodzi z wolontariuszami na dworce kolejowe, aby zawieźć jedzenie osobom bezdomnym. Mówił, że czasem spotyka się z krytyką i pytaniami: „Dlaczego tylko dajecie, a nic od nich nie wymagacie?”. Arcybiskup Krajewski odpowiada, że zawsze stara się widzieć w tych ludziach, często brudnych i śmierdzących, Chrystusa, a wtedy od razu przypominają mu się słowa: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść” i wie, że to ma sens. Słowa te poruszyły nas wszystkich, bo często przecież człowiek kalkuluje, czy takie działanie mu się opłaci. A kierując się czystą Ewangelią, człowiek robi coś ze względu na Chrystusa i miłość do niego.

Chyba były to bardziej rekolekcje dla księży zajmujących się pomocą ubogim niż duszpasterzy młodzieży?

Jak najbardziej dla nas! Bo jeśli młodzi ludzie dostrzegą w nas czystą Ewangelię, to będzie ich ona pociągać do Chrystusa. A jeśli tę Ewangelię rozcieńczymy albo będziemy tylko kalkulować, to już nie będzie to takie pociągające. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL