23 lipca w Zielonej Górze rozpocznie się największe wydarzenie folklorystyczne w Polsce Zachodniej.
Co oznacza nowa formuła Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Oblicza Tradycji? Przede wszystkim to, że impreza folklorystyczna nie ograniczy się tylko do prezentacji scenicznych, ale przybliży widzom tajemnice dziedzictwa kulturowego świata. W programie koncerty, prezentacje festiwalowe, folkowe „jam session”, Gala Tradycji, Akademia Artystyczna, Folkojarmark, Śpiewacy w Ochli, Strefa Relaksu, festiwalowe zabawy, prezentacje sztuki kulinarnej.
W zielonogórskim festiwalu wystąpią zespoły z Białorusi, Ghany, Czech, Gruzji, Serbii, Turcji i Polski. Polski folklor zaprezentują dwa zespoły ludowe, z Warmii i Mazur „Kurpie Zielone” oraz z Małopolski „Mały haśnik”. Gospodarzy przeglądu reprezentować będzie Lubuski Zespół Pieśni i Tańca. Oblicza Tradycji są imprezą wielopokoleniową, nie ma podziału na zespoły dziecięce czy dorosłych artystów, ponieważ w folklorze istotną rolę odgrywa wymiana i ciągłość dziedzictwa, w których właśnie dorośli przekazują wartości najmłodszym. – Festiwal staramy się organizować na zasadzie partycypacji, tzn. włączamy wszystkich, którzy są zafiksowani na folklor i na kulturę. Ideą festiwalu jest zaproszenie do podróży po świecie bez konieczności wyjazdu z województwa lubuskiego. Świat przyjeżdża do nas i staramy się go zaprezentować w najatrakcyjniejszy sposób. Nasi goście chcą również poznać nas, nasze tradycje, jak żyjemy, jak się bawimy, co jemy, jakiej muzyki słuchamy. Folklor jest spotkaniem między ludźmi. Warto być z nami, uczestniczyć w festiwalu, bo czeka nas mnóstwo atrakcji – mówił Tomasz Siemiński, dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.
Smaczkiem festiwalu będzie Międzynarodowy Konkurs „Śpiewacy w Ochli”. Każdy z zespołów uczestniczących w przeglądzie będzie reprezentowany przez artystę, który zaśpiewa a cappella. Publiczność będzie mogła posłuchać tradycyjnych śpiewów, „żywej” muzyki. W tym konkursie, co jest ewenementem, wezmą również udział lubuscy śpiewacy, reprezentujący tradycje ludowe z Białkowa, Wichowa oraz Dąbrówki Wlkp.
Lubuska publiczność będzie mogła spotkać się z zespołami nie tylko w Zielonej Górze, ale również w Łagowie Lubuskim, Rzepinie, Lubsku, Bojadłach, Niesulicach, Dąbiu i Sławie.
Program Międzynarodowego Festiwali Folkloru Oblicza Tradycji, który potrwa od 23 do 29 lipca.
23 lipca
Ochla, Muzeum Etnograficzne
11.00 - Dobre, smaczne, bo lubuskie. Poznajemy smaki i tradycje świata.
13.00 - Międzynarodowy Konkurs „Śpiewacy w Ochli”
24 lipca
Strefa przy Ratuszu
11.00 - Folkojarmark
20.00 - Koncert muzyki hiszpańskiej
21.00 - Folkowe Jam Session – Białoruś
Lubuski Teatr
19.00 - I Koncert festiwalowy Białoruś, Polska „Kurpie Zielone”
25 lipca
Strefa przy Ratuszu
11.00 - Folkojarmark
20.00 - Koncert folk&rock
21.00 - Folkowe Jam Session – Czechy vs. Gruzja
Lubuski Teatr
19.00 - II Koncert festiwalowy Czechy, Gruzja
26 lipca
Strefa przy Ratuszu
11.00 - Folkojarmark
20.00 - Koncert world music
21.00 - Folkowe Jam Session – Turcja vs. Polska
Lubuski Teatr
19.00 - III Koncert festiwalowy Turcja, Polska „Lubuski Zespół Pieśni i Tańca”
27 lipca
Strefa przy Ratuszu
11.00 - Folkojarmark
20.00 - Koncert world music
21.00 - Folkowe Jam Session – Ghana vs. Serbia
Lubuski Teatr
19.00 - IV Koncert festiwalowy Ghana, Serbia
28 lipca
Sala Kolumnowa Urzędu Marszałkowskiego
17.00 - Ceremonia wręczenia statuetek
Amfiteatr Zielonogórski
19.00 - Wielki finał – Gala Tradycji
Łagów Lubuski
23-27 lipca
Amfiteatr Łagowski
18.00 - Koncerty festiwalowe