Ponad 1000 pielgrzymów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, wędrujących przez dwa tygodnie do Królowej Polski, dotarło 12 sierpnia na jasnogórskie wzgórze.
Zmęczonych pątników przywitał przed wałami klasztoru bp Tadeusz Lityński, który wyraził ogromną wdzięczność całej diecezji dla pielgrzymów. Grupy pielgrzymki głogowskiej, gorzowskiej, zielonogórskiej oraz Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców „Warsztaty w drodze” przez dar modlitwy i pokuty ofiarowały pielgrzymowanie w ważnych intencjach.
- To już moja czwarta pielgrzymka na Jasną Górę. Wędrując, wyrażam swoją gorącą i szczerą miłość do Maryi. Nie wyobrażamy sobie z przyjaciółką Basią, że mogłoby nas tutaj nie być. Maryja obdarza wieloma łaskami i mam do Niej wielkie zaufanie. Po drodze pojawiło się kilka trudnych momentów, ale wchodząc na Jasną Górę, nie pamięta się tego i nie czuje bólu. Dolegliwości traktowałam jako ofiarę i pokutę, a łzy szczęścia i radość, że widzimy Panią Jasnogórską, są nie do opisania - powiedziała Alina Antosik z Dobiegniewa.
Bp Lityński podkreślił, że 12 sierpnia przed ukoronowaną przed 300 laty cudowną ikoną Czarnej Madonny zgromadziła się elita diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pielgrzymi z niedowierzaniem pytali, czy to już koniec pielgrzymowania, dlaczego ten wspaniały czas minął tak szybko. Już dzisiaj rozpoczęły się przygotowania do następnej pielgrzymki, chociaż trzeba będzie odpocząć, wyspać się i opatrzyć odciski.
- Najbardziej kryzysowy okazał się dla mnie trzeci dzień, kiedy szliśmy piaszczystymi dróżkami. Wtedy pojawiło się najwięcej pęcherzy. One jednak nie były ogromnym problemem, wręcz przeciwnie - mobilizowały do gorącej modlitwy i pokuty. Najszczęśliwszym momentem jest przyjście do Maryi - wspominała Barbara Karczmarek z Osieku.