Nowy numer 42/2020 Archiwum

Młodzież potrzebuje dobrego przewodnika

- Katecheta nie może nigdy powiedzieć „dzisiejsza młodzież jest okropna” - powiedział bp Tadeusz Lityński podczas Rejonowych Dni Katechetycznych.

Rozpoczęły się sierpniowe Rejonowe Dni Katechetyczne dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych. W parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp., 22 sierpnia, odbyło się pierwsze spotkanie, którego motywem przewodnim jest hasło: „Katecheza wobec reformy oświaty”. Dni katechetyczne odbędą się w kolejnych dniach w Zielonej Górze i Głogowie.

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji w homilii skierowanej do katechetów podkreślił, że trzeba wyruszać od źródła chrzcielnego do na peryferia.

- Tą modlitwą katechetów rozpoczynamy szkolną katechezę, wierząc, że Duch Święty nas poprowadzi i podpowie jak katechizować dzieci i młodzież w szybko zmieniających się warunkach współczesnego świata. W związku ze zbliżającym się rokiem duszpasterskim, warto jeszcze mocniej wpisać osobę Ducha Świętego w życia katechety, a przez jego posługę w życie dzieci i młodzieży - mówił biskup.

- Katecheza szkolna niewątpliwie spełnia swoje zadanie, gdy włącza się w nurt aktualnych zadań wychowawczych. Katecheta idący do posługi razem z Duchem Świętym nigdy nie może powiedzieć „dzisiejsza młodzież jest okropna”, czy „współczesne dzieci są nie do zniesienia” - kontynuował.

Biskup przyznał, że młodzież i dzieci są tacy, jakie jest środowisko, w którym żyją, i jakie są rodziny, w których żyją.

- Katecheta znając świat współczesny, będąc tak bardzo pod działaniem złego ducha, musi zrobić wszystko, aby przeprowadzić swoich wychowanków na stronę Ducha Świętego poprzez rozmodlenie, skierowanie w stronę Słowa Bożego i wypracowanie potrzeby korzystania z sakramentów. Młodzież stawia wiele pytań i oczekuje odpowiedzi. Młodzież potrzebuje autorytetów, świadków wiary, natchnionych Duchem Świętym przewodników. Młodzież potrzebuje dobrego przewodnika przez życie. Młodzież jest głodna Boga - przekonywał bp Lityński.

Specjalnym gościem spotkania był ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, który wygłosił wykład „Katecheza wobec reformy oświaty”.

Nie zabrakło też informacji o nowych wytycznych KEP dotyczący ochrony małoletnich, konkursach biblijnych w diecezji, ofercie metodycznej na nowy rok szkolny, a także komunikatów Wydziału Nauki Katolickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama