Nowy numer 44/2020 Archiwum

Jasnogórski obraz w Sarbii

Poświęcenie obrazu ufundowanego przez wspólnotę parafialną w Krośnie Odrzańskim odbyło się 26 sierpnia, w uroczystość NMP Częstochowskiej, dniu jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiej ikony.

Obraz z kaplicy w Sarbii został namalowany na desce i posiada certyfikat przeora klasztoru paulinów na Jasnej Górze. - Bardzo nam zależało, żeby obraz, który przez wiele lat będzie służył kultowi Matki Bożej w lokalnej wspólnocie, był przywieziony z Częstochowy - mówił ks. Zbigniew Samociak, proboszcz z Krosna Odrzańskiego.

Oprawa uroczystości poświęcenia obrazu była wyjątkowa. Ikona została przywieziona z Krosna Odrzańskiego przez pątników, którzy w pielgrzymce rowerowej towarzyszyli wizerunkowi Królowej Polski. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Michał Szot, neoprezbiter rozpoczynający posługę w krośnieńskiej parafii.

Budowę kaplicy w Sarbii, miejscowości należącej do parafii w Krośnie Odrzańskim i liczącej ok. 160 mieszkańców wierni rozpoczęli w 1999 r. Do tego celu przystosowali dawny budynek remizy strażackiej. O koniecznych, gruntownych pracach remontowych, m. in. prostowania grożącej zawaleniem wieży wspominał Ryszard Maternia, piastujący w czasie remontów urząd sołtysa w Sarbii. Świątynię oddano do użytku 17 grudnia 2000 r., pierwszą Mszę św. celebrował ks. Mieczysław Pytka, ówczesny proboszcz parafii w Krośnie Odrzańskim, od tego momentu Eucharystia sprawowana jest w każdą niedzielę i święta.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama