Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zielona Góra i 43 Bachusików przejdź do galerii

Wrocław ma swoje krasnale, a Winny Gród - Bachusiki. Przypadły do gustu mieszkańcom i turystom.

Na zielonogórskich ulicach i placach są dokładnie 43 Bachusiki. - Są fantastyczne. Za każdym razem, kiedy wspólnie z moimi gośćmi zwiedzamy miasto obserwuję z uśmiechem i dumą, jak oni z zachwytem podziwiają jedyne w swoim rodzaju figurki, a takich cudeniek nie ma nigdzie więcej - mówi Maciej Wawrzecki, mieszkaniec Zielonej Góry.

Pomysł ustawienia niewielkich figurek z brązu na zielonogórskim rynku pojawił w 2010 r., przy okazji prac rewitalizacyjnych.

- Rzeźby odróżnią nas od innych miast, bo Bachusiki staną się elementem naszej tradycji winiarskiej. Nie tworzymy nic nowego, sztucznego, ale rozbudowujemy, to co mamy - mówiła na początku powstawania projektu Wioleta Heręźlak, wiceprezydent Zielonej Góry.

Bachusiki są kuzynami Bachusa i określenie ich wieku jest karkołomnym przedsięwzięciem. Czasami wyglądają na 20-latków, inni na 50-latków, ale pojawiają się opinie, że mogą mieć nawet 800 lat, bo tyle liczy sobie zielonogórska tradycja winiarska.

Wesoła ferajna rozpierzchła się po całym Winnym Grodzie. Aby je wszystkie odnaleźć trzeba wybrać się na wędrówkę po mieście. W informacji turystycznej na rynku w Zielonej Górze dostaniemy „bachusikową mapę”, która ułatwi poszukiwania.

Sympatyczne stworki dadzą się polubić i są naturalnie wkomponowane w architekturę miasta. Każda z rzeźb jest inna i wywołuje uśmiech, nie tylko u najmłodszych.

Już same imiona i zainteresowania Bachusowych kuzynów pozwalają ułożyć osobistą listę faworytów. Wesoła ferajna, według porządku alfabetycznego przedstawia się następująco: Aldemedus, Artemida, Artifex ZOKus, Beczkus, Belferus Zenepus, Brukus, Canishuberticus, Ciekawek, Ciepłolubikus, Clubikus, Czasuś, Degustikus, Expertus, Huberticus, Hubertus Wagnerus, Informatikus Ekonomikus, Kreditus, MZKus, Magikus Zamiennikus, Makusynus Cudakus Wspaniały, Meloman, Naftikus, Nieruchomix, Obserwatikus Młodzieńczy, Odpadek, Palmix, Partnerus Turistikus, Pędzibeczek, Questina, RODuś Ogrodnikus, Rzepikus Rogalikus, Silvanus, Skarboniusz, Skrybikus Młodszy, Sokolnikus, Transportikus, Uzetikus, Wiatrakus, Wiertikus Mocarny, Winolubikus, ZLOPikus, Złotorogus, Śpioch.

Niedawno na jednej z ulic pojawił się najnowszy 43. Bachusik. Skarboniusz stanął przed jednym z banków.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama