- Budowanie świątyni, która jest świątynią Ducha Świętego nie kończy się na żadnym etapie ludzkiego życia – powiedział bp Tadeusz Lityński podczas uroczystości 100-lecia kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach.
Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który przywołał w homilii bogatą historię żarskiej świątyni w ostatnich latach. Przypomniał również, że Bożą świątynią jest każdy ochrzczony człowiek.
- Okazuje się, że budowanie tej świątyni, która jest świątynią Ducha Świętego nie kończy się na żadnym etapie ludzkiego życia - przekonywał biskup.
- Jeżeli pozwolimy zamieszkać w nas Duchowi Świętemu, to On nieustannie będzie budował naszą świątynię. Ona jest święta, ona jest przez Bożą łaskę konsekrowana. I tak jak zauważamy potrzebę renowacji, prac remontowych, tak również Słowo Boże zachęca nas do pracy, do wznoszenia Bożego gmachu miłości i miłosierdzia - dodał.
Biskup podkreślił także, że uroczyste poświęcenie świątyni nie było dniem zatrzaśnięcia jej drzwi.
- Poświęcenie kościoła nie wiążę się z wydzieleniem i odgrodzeniem go od złośliwego świata. Ale daje możliwość otwarcia się na świat - mówił bp Lityński.
Przypomnijmy, że 9 września 1917 roku biskup wrocławski Adolf Bertram konsekrował świątynię, nadając jej tytuł Wniebowzięcia NMP. Pierwszym proboszczem tutejszej parafii był ks. Karol Ponsensa z Waldenberga, który przybył do Żar w 1987 roku z misj budowy.
Po II wojnie światowej kolejnymi proboszczami byli: ks. Józef Szwajka, ks. Ewaryst Gałązka, ks. Kazimierz Klee, ks. Stanisław Bilski, ks. Roman Kowalski, ks. Eugeniusz Ciszewski, ks. Józef Lisowski, ks. Tadeusz Demel, ks. Edward Welzandt, ks. Tadeusz Dobrucki.
Do ważnych wydarzeń w życiu parafii należy zaliczyć m.in. powstanie przed 70 laty chóru parafialnego, powstanie przed 22 laty gazetki parafialnej „Wspólnota”, powołanie w 1997 roku Katolickiej Szkoły Podstawowej, w której dziś uczniowie mogą uczyć się aż do matury.
W powojennej historii było 27,5 tys. chrztów, związano sakramentalnym węzłem ok. 9800 małżeństw, a 9 tys. parafian odprowadzono na wieczny spoczynek. Dzieło budowniczego kościoła ks. Karola Ponsensa kontynuuje dziś proboszcz ks. Paweł Konieczny, razem ze współpracownikami: ks. Adamem Żegadło, ks. Tadeuszem Czapkowiczem i o. Andrzejem Melzerem.
Parafia liczy 7300 mieszkańców.
W uroczystości wzięła udział Minister Pracy i Polityki Społecznej - Elżbieta Rafalska, zastępca wojewody lubuskiego - Robert Paluch, lubuska kurator oświaty - Ewa Rawa, a także parlamentarzyści, samorządowcy, zaproszeni goście, poczty sztandarowe, a przede wszystkim mieszkańcy Żar oraz parafianie.