Dom Samotnej Matki w Żarach ma już 25 lat. W tym czasie pomogli ok. 850 kobietom i ponad tysiącu dzieciom.
Dom Samotnej Matki prowadzony przez żarskie koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta świętuje ćwierć wieku. Z tek okazji przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego odbył się festyn pod hasłem „Stawiamy na rodzinę”. Wcześniej odbyła się Msza św. i uroczysta gala w której wziął udział bp Tadeusz Lityński.
Na przestrzeni 25 lat Dom Samotnej Matki pomógł ok. 850 osobom dorosłym i ponad tysiącu dzieciom. – To ewangelia w praktyce, która przekłada się na konkretne życie człowieka i danie nadziei ludziom na normalną przyszłość – podkreślił bp Tadeusz Lityński.
– Ten dom realizuje to, co robił św. Brat Albert, który wychodził do ludzi poranionych i nie tylko dawał im chleb, ale pomagał odbudować im godność – dodał.
Wszystko zaczęło się od powstania w 1991 roku żarskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Początkowo chciano uruchomić schronisko dla bezdomnych, ale ostatecznie postanowiono otworzyć Dom Samotnej Matki. W listopadzie 1991 roku poświęcił go ówczesny bp Józef Michalik, a w styczniu 1992 roku przyjęto pierwszą mieszkankę.
Pierwszym kierownikiem była s. Marta Hakuba ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Kolejnym kierownikiem była Elżbieta Wojtyła, Małgorzata Potocka. Od 1997 roku do dziś pełni tę funkcję Dorota Ławniczak.Dom Samotnej Matki może działać dzięki wsparciu: kurii biskupiej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, Urzędowi Miasta w Żarach, Starostwu Powiatowemu w Żarach, Urzędowi Marszałkowskiemu, Lubuskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu, a także firmom, placówkom oświatowym i prywatnym darczyńcom.
Statuetkę „Dobry jak chleb” otrzymał: Edward Lipiec i Zdzisław Karmoliński.