Nowy numer 41/2019 Archiwum

Jak w Jerozolimie

Bp Tadeusz Lityński w symbolicznym obrzędzie złamania trzech pieczęci zamykających Boży Grób, podobnie jak patriarcha Jerozolimy, potwierdził, że grób Chrystusa jest pusty.

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września odbyło się w żagańskiej parafii Nawiedzenia NMP poświęcenie odnowionej kaplicy Grobu Pańskiego. Świątynia „na górce” była jedną z nielicznych na świecie, w której celebrowano liturgię tak, jak w Jerozolimie. Jerozolimski patriarcha, niosąc krzyż, prowadzi pielgrzymów z całego świata trzema stacjami drogi krzyżowej.

Podobnie bp Lityński – z krzyżem przeszedł trzy stacje drogi krzyżowej i przy pustym Bożym Grobie potwierdził, że nie jest on znakiem śmierci, końca i porażki, ale otwiera nieskończoną przestrzeń symbolizującą siłę, moc i życie wieczne. – To jeden z nielicznych kościołów na świecie i na pewno jedyny w diecezji, który ma kaplicę Bożego Grobu. Mamy ogromną nadzieję, że Pan Bóg poprzez to miejsce będzie otwierał oczy na sprawy nie z tego świata, ale na Boże prawdy. Również w przyszłości będzie umacniał wiarę, tak jak przez wieki przy Bożym Grobie w Jerozolimie – powiedział bp Tadeusz Lityński. Na zakończenie pierwszej od kilkuset lat uroczystości wszyscy wierni, według jerozolimskiej tradycji, zostali namaszczeni olejem nardowym. Przypomnijmy, że Kaplica Bożego Grobu została zbudowana ok. 1600 roku przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (wśród mieszkańców Żagania znanego jako kościół „na górce”). Wzorcem architektonicznym dla żagańskiej kaplicy była zbudowana 100 lat wcześniej kaplica w Görlitz, która jest dokładną kopią średniowiecznej kaplicy w Jerozolimie, sprzed przebudowy w 1555 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL