Nowy numer 42/2019 Archiwum

Masowe groby jeńców niemieckich odkryto w Gorzowie Wlkp.

W 16 grobach spoczywają ciała 480 żołnierzy Wehrmachtu. Odkryli je archeolodzy z poznańskiego Stowarzyszenia "Pomost".

Prace ekshumacyjne były prowadzone w pobliżu Zespołu Szpitalnego przy ul. Walczaka od 21 sierpnia do 11 września. Był to drugi etap poszukiwań grobów jeńców niemieckich z obozu nadzorowanego przez NKWD. W 2002 r. odkryto tam miejsca pochówku 331 żołnierzy.

- Dysponujemy dokumentacją, że w Gorzowie Wlkp. może być pochowanych ok. 4 tys. jeńców niemieckich. Brakuje nam jeszcze ponad 2 tys. zmarłych - powiedział Tomasz Czabański, prezes Stowarzyszenia "Pomost". Przy szczątkach archeolodzy znaleźli znaki tożsamości, tzw. "nieśmiertelniki" wojskowe.

Jak informują badacze, w Gorzowie Wlkp. w latach 1945-1947 istniało kilka obozów dla jeńców niemieckich. W ośrodkach panowała wielka śmiertelność, szczególnie z powodu panującej epidemii tyfusu. Chorych przewożono do szpitala przy ul. Walczaka, gdzie najczęściej umierali. Ich ciała chowano na zapleczu szpitala w wielowarstwowych grobach masowych.

Kolejne prace ekshumacyjne odbędą się najprawdopodobniej w czerwcu i lipcu 2018 r. Pochówek szczątków odkopanych w ostatnim okresie w Gorzowie Wlkp. odbędzie się najprawdopodobniej na wiosnę 2018 r. w specjalnym bloku Cmentarza Wojennego Żołnierzy Niemieckich w Glinnej (woj. zachodniopomorskie).

Warto przypomnieć, że specjaliści ze Stowarzyszenia "Pomost" w ostatnim okresie prowadzili prace ekshumacyjne m.in.: w Radoszynie (pow. świebodziński), Gorzycy (pow. międzyrzecki), Wilkowisku (pow. żagański), Bieniowie (pow. żarski), Kargowej (pow. zielonogórski) i Przybymierzu (pow. zielonogórski).

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL