Spływ kajakowy w strugach ulewnego deszczu, wspólne pokonywanie przeszkód, przenoszenie kajaków nad zawalonymi drzewami, balansowanie nad płynącą rzeką. To była dopiero przygoda.
Lubuski Urząd Marszałkowski i ZLOK wsparły międzyrzecki projekt spotkania integracyjnego, którego pierwszy etap, spływ kajakowy odbył się 23 września. 30 osób: dzieci, młodzież, rodzice i dorośli ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich wypłynęli z Żółwina, celem eskapady po zazwyczaj spokojnej i przyjaznej rzece Obrze była stanica w Świętym Wojciechu. Od samego początku spływu, najczęściej pojawiającym się hasłem było powiedzenie „najważniejsze, żeby nie padało”. Niestety nie udało się wpłynąć na zmianę warunków atmosferycznych i przez większą część spływu dzielnym kajakarzom towarzyszył rzęsisty deszcz. Pomimo wysokiego poziomu wody nie dało się uniknąć trudnych przeszkód, wymagających przenoszenia kajaków nad przewróconymi drzewami.
Po trzech godzinach mozolnego wiosłowania i zmagania się z intensywnymi opadami deszczu armada śmiałków, wśród których najmłodszy miał 4 lata, dotarła do międzyrzeckiego zamku. Najbardziej przemoczeni i zmarznięci zakończyli spływ szukając schronienia nieopodal historycznych murów zamkowych, a pozostali ruszyli do celu wyprawy, do stanicy Święty Wojciech.
Na zakończenie „ekstremalnego” spływu dzielni kajakarze spotkali się na grillu, w zapewniających dach nad głową i bezpieczeństwo salkach parafialnych.
– Niestety pogoda nie sprzyjała nam dzisiaj, ale mimo wszystko dobrze się bawiliśmy i zawiązała się wspólnota. Miło było spędzić razem czas, spływ kajakowy to był bardzo dobry pomysł. Oczywiście szkoda, że skończyliśmy wcześniej z powodu pogody, ale i tak to była świetna przygoda. Najciekawsze i najtrudniejsze były przeszkody, kiedy trzeba było przenosić kajaki. Wspólna praca, oraz kiedy musieliśmy balansować na pniach powalonych drzew, to nas łączyło, sprzyjało rozwojowi wspólnoty. Nie każdy utrzymał równowagę, jedna osoba niestety się skąpała – opowiadał Dawid Wiśniewski, uczeń II klasy liceum.
Kolejnym etapem międzyrzeckiego projektu „Oazy młodych szaleńców” będzie wyjazd dzieci i młodzieży do Zielonej Góry, 21 października. Wśród atrakcji będą kręgle, basen i seans filmowy w kinie.