Nowy numer 41/2019 Archiwum

Akatyst ku czci Bogarodzicy

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu zaprasza diecezjan do modlitwy. Czuwanie już w sobotę 14 października.

– Październik jest miesiącem, w którym nasza uwaga skupiona jest szczególnie na modlitwie różańcowej i tym samym na osobie Matki Bożej. W sobotę wieczorem odbędzie się w seminarium w tym klimacie czuwanie modlitewne, na które bardzo serdecznie zapraszamy – mówi ks. Tadeusz Kuźmicki, ojciec duchowny.

Akatyst to spolszczona wersja greckiego „Akathistos” (gr. „a” ozn. nie; „kahidzein” – siedzieć). Ten starożytny hymn powinno się śpiewać na stojąco. Maryjny hymn składa się z 24 strof, które wysławiają misterium zwiastowania i wcielenia.

– Akatyst jest uroczyście śpiewaną modlitwą, w której jest pozdrawiana Maryja Matka Boga. Stąd chociażby takie Jej określenia: „Witaj, konarze pnia, co nie usycha”, „Witaj, drabino, po której sam Bóg z nieba zstąpił” czy „Witaj, Ty, co ogarniasz Nieograniczonego”. Akatyst jest pewną formą medytacji godności, jakiej dostąpiła Maryja, stając się Matką Boga, a więc jednocześnie tego, co uczynił Bóg w tajemnicy swojego wcielenia. Zatem akatyst po części jest teologicznym wyznaniem prawdy miłości Boga do człowieka – wyjaśnia ojciec duchowny.

Czuwanie rozpocznie się modlitwą różańcową o godz. 17. Później o godz. 18 będzie uroczysta Eucharystia. Akatyst ku czci Bogurodzicy rozpocznie się o godz. 20.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL