Nowy numer 41/2019 Archiwum

Paradyż będzie Pomnikiem Historii

Prezydenta RP Andrzej Duda ma nadać pocysterskiemu klasztorowi, gdzie dziś mieści się Wyższe Seminarium Duchowne, zaszczytny tytuł Pomnika Historii.

Walory klasztoru pocysterskiego zostały docenione przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który ma nadać świątyni zaszczytny tytułu Pomnika Historii. Uroczystość odbędzie się 23 listopada w Warszawie. – To ogromne wyróżnienie i prestiż dla całego klasztoru pocysterskiego na który bez wątpienia zasługuje – podkreśla ks. Dariusz Mazurkiewicz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu..

Za Pomnik Historii Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może uznać zabytek nieruchomy wpisany do rejestru lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków. Od roku 1994 na tą listę wpisano 70 obiektów. „Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi lub parkowi kulturowemu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej” – czytamy na stronie internetowej kancelarii Prezydenta RP.

Do tej pory na liście pomników historii były trzy zabytki: kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku, poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu oraz Park Mużakowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL