Nowy numer 44/2020 Archiwum

Rozpoczęły się największe w tym roku ćwiczenia wojskowe

Borsuk-17 wystartował! Na poligonie w Wędrzynie, Żaganiu i Świętoszowie ćwiczy ponad 3 tysiące żołnierzy.

W  Wędrzynie, Trzebieniu oraz pancernej stolicy Polski - Żaganiu dokonano oficjalnego rozpoczęcia szkolenia o nazwie Borsuk-17.

Prócz biorących w nim udział żołnierzy z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, swoje taktyczne i operacyjne rzemiosło doskonalić będą oficerowie i podoficerowie przybyli na ćwiczenie spoza struktur dywizji, m.in. z 1 Pułku Saperów z Brzegu, 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, 2 i 9 Pułku Rozpoznawczego, 2 Ośrodka Radioelektronicznego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 10 Bazy Logistycznej oraz lotnicy z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 1 i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych i Centralnej Grupy Działań Psychologicznych.

W tym listopadowym ćwiczeniu uczestniczy ponad 700 żołnierzy rezerwy, wcielonych do dowództwa dywizji oraz podległych jednostek wojskowych.

Na obiektach poligonowych w Wędrzynie, Żaganiu i Świętoszowie ćwiczyć będzie ponad 3 tysiące żołnierzy, w tym także z amerykańskiej 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) stacjonującej w Żaganiu. Wykorzystywać oni będą prawie 600 jednostek sprzętu.

- Jest to podsumowanie całego procesu szkolenia brygady i sprawdzenie jej gotowości do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. Przed nami dziewięć dni wysiłku podczas ćwiczenia, ale zakończy się ono dopiero wtedy, kiedy spotkamy się wszyscy w tym samym składzie z zaliczonymi wszystkimi elementami sprawdzenia - powiedział gen. bryg. Stanisław Czosnek do żołnierzy.


Tekst: por. Krzysztof Gonera

Zdjęcia: st.chor. Rafał Mniedło, szer. Patryk Szymaniec

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama