Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zmarł legendarny zielonogórski proboszcz

Ksiądz prałat Konrad Herrmann, wieloletni proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, zmarł. Miał 88 lat.

Ks. prałat Konrad Herrmann urodził się 19 lipca 1929 roku w Dzierżążni Złotowskiej. W czasie II wojny światowej był uczniem Gimnazjum w Kwidzynie i został osadzony w obozie Tapiau koło Królewca. Po zakończeniu wojny wznowił naukę i po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp.

Święcenia kapłańskie otrzymał 5 czerwca 1955 roku i rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które zakończył uzyskaniem tytułu magistra teologii moralnej.

W roku 1963 został proboszczem Parafii Świętej Trójcy w Gorzowie Wlkp. W tym czasie rozpoczął studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, które ukończył tytułem magistra germanistyki.

W roku 1969 został proboszczem parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Rozwinął działalność charytatywną, m.in. zakładając Towarzystwo do Walki z Kalectwem i Dom Brata Alberta. Rozbudował także Dom Parafialny przy ul. Chrobrego 8.

Działał jako członek i kapelan Związku Armii Krajowej, Związku Nauczycieli Tajnego Nauczania i Związku Sybiraków. Był animatorem i mecenasem kultury m.in. jako współorganizator Międzynarodowych Festiwali Folkloru i licznych koncertów.

6 marca 1973 roku został mianowany przez bp. Wilhelma Plutę Kanonikiem Gremialnym Kapituły Katedralnej. 22 czerwca 1989 roku otrzymał godność Prałata Honorowego Jego Świątobliwości. Przez wiele lat pełnił funkcję Wikariusza Biskupiego. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zielonej Góry i Zasłużonego Działacza Kultury. Jest laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki Rzeczpospolitej Polskiej.

Na emeryturę przeszedł na własną prośbę w roku 1996.

Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie w środę, 6 grudnia o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze (od godz. 10.00 czuwanie modlitewne). Po Mszy św. przejazd na cmentarz komunalny przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze i ostatnie pożegnanie zmarłego Kapłana (procesja do grobu rozpocznie się od bramy cmentarnej starej części cmentarza).

W przeddzień pogrzebu 5 grudnia o godz. 19.00 sprawowana będzie Msza św. pożegnalna w kościele parafialnym pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze z udziałem duchowieństwa dekanatu i parafian (od godz. 18.00 czuwanie modlitewne, zakończone o godz. 22.00).

(życiorys na podstawie informacji ze strony: www.zbawiciel.zgora.pl)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama