Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zamknięte drogi i ewakuacja mieszkańców

Pole rażenia odkrytego w Głogowie niewybuchu, 100 kg bomby lotniczej to ok. 600 metrów, dlatego 5 grudnia zarządzono ewakuację mieszkańców znajdujących się w obszarze potencjalnego zagrożenia.

- Jesteśmy na terenie budowy supermarketu, gdzie wczoraj pracownicy znaleźli niewybuch z okresu II wojny światowej. Saperzy określili, że jest to 100 kg bomba lotnicza o dość poważnej sile rażenia. Ze względu na zapadający zmrok akcja nie mogła być prowadzona wczoraj, dlatego od godzin rannych zarządzono ewakuację mieszkańców okolicznych budynków przy ulicach Sikorskiego i Wojska Polskiego. Starostwo Powiatowe i Przychodnia również były nieczynne. Zamknęliśmy również ruch na obu ulicach, a więc cały obszar, na którym mogłyby wystąpić jakieś problemy przy podnoszeniu niewybuchu przez saperów. Akcja była prowadzona we współpracy ze strażakami i saperami - powiedziała nam podinsp. Bogdan Kaleta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Policja dokładnie sprawdziła wszystkie mieszkania, aby upewnić się, że nikt nie został w domu. Wiele osób tłumaczyło funkcjonariuszom, że nie czują się zagrożone i nie chciały wychodzić z domu. Ewakuowano ok. 300 osób, które znalazły schronienie w Szkole Podstawowej nr 2.

Saperzy wydobyli niewybuch ok. 10.00 i przetransportowali na poligon w Goli. Akcja pomyślnie zakończyła się ok. 11.00.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w poniedziałek wieczorem otrzymała informację, że została wyznaczona jako punkt ewakuacyjny.

- Wszystkie placówki oświatowe są przygotowane, aby w sytuacjach kryzysowych służyć mieszkańcom pomocą. Jest to wpisane w nasze obowiązki. W takiej sytuacji jeszcze wczoraj wieczorem powiadomiłam moim współpracowników, że są odpowiedzialni za pewne zadania, m.in. przygotowanie sali gimnastycznej, udostępnienie gorących napoi. Za sytuację kryzysową odpowiedzialny jest prezydent miasta a potem podległe mu instytucje. Dzisiejsza sytuacja była dla nas wszystkich próbą, czy procedury działają tak, jak tego oczekujemy. Zajęcia szkolne toczyły się normalnym rytmem, nie chcieliśmy wprowadzać żadnej paniki. Rano odbył się koncert filharmonii, który urządziliśmy na szkolnym holu i czekamy jeszcze na Mikołaja, który przyjdzie do nas jeszcze dzisiaj - powiedziała Mariola Kokot, dyrektor SP2 w Głogowie.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL