Nowy numer 42/2019 Archiwum

Tuż przed diakonatem proszą o modlitwę

W najbliższą niedzielę 17 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym dwóch alumnów przyjmie święcenia diakonatu.

Bezpośrednim przygotowaniem do święceń są rekolekcje, które prowadzi ojciec duchowny ks. Tadeusz Kuźmicki.

- Prosimy wszystkich wiernych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, abyśmy dobrze przeżyli ten czas - mówi kl. Wojciech Żabiński.

Kl. Tomasz Westfal pochodzi z parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, a kl. Wojciech Żabiński z parafii pw. Nawiedzenia NMP w Klenicy.

Obrzęd święceń diakonatu ma miejsce podczas Mszy św. Rozpoczyna się on po odczytaniu Ewangelii od przedstawienia kandydatów zgromadzonym wiernym.

Następnie, po wysłuchaniu homilii biskupa, kandydaci wyrażają publicznie wolę przyjęcia święceń oraz związanych z nimi zadań i wymagań, w tym obowiązek dozgonnego życia w celibacie. Przyrzekają również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi.

Następnie, gdy kandydaci leżą krzyżem, zgromadzeni wierni modlą się za nich, śpiewając litanię do wszystkich świętych.

Po odśpiewaniu litanii ma miejsce istotny obrzęd święceń. Biskup w milczeniu wkłada ręce na głowy kandydatów oraz odmawia specjalną modlitwę.

Po jej zakończeniu nowo wyświęceni diakoni otrzymują strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na lewym ramieniu oraz dalmatykę. W stroju diakońskim podchodzą do biskupa, który każdemu z nich wręcza księgę Ewangelii i przekazuje im znak pokoju.

Diakoni odczytują Ewangelię podczas Mszy św. i usługują przy ołtarzu. Mają prawo rozdzielać wiernym komunię św. Mogą głosić kazania, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw, przewodniczyć modlitwom i prowadzić pogrzeby.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL