Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zmiany nazw ulic w Gorzowie i Zielonej Górze

Znika ulica Kruczkowskiego, Wopistów, Armii Ludowej, II Armii i 22 Lipca. Wszystko w związku z ustawą o dekomunizacji przestrzeni publicznej.

Wojewoda lubuski poinformował dziś o zmianach nazwy ulic w Gorzowie i Zielonej Górze. Wszystko w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

I tak w Gorzowie Wlkp.: ul. Leona Kruczkowskiego będzie ul. Żołnierzy Niezłomnych, a ul. Wopistów otrzymuje nazwę ul. Pograniczników. Zmieniono także nazwy w Zielonej Górze. Tutaj ul. Armii Ludowej będzie teraz ul. Władysława Jagiełły, ul. II Armii będzie ul. Ofiar komunizmu, ul. 22 Lipca (Przylep) będzie ul. Solidarności, a ul. 9 Maja (Przylep) będzie ul. 8 Maja.

Nie zmienią nazw dwie ulice w Gorzowie Wlkp. - Otrzymałem ostatecznie rozstrzygnięcie IPN mówiące o tym, że ulica Franciszka Walczaka nie podlega ustawie o dekomunizacji. Podobnie jest z ulicą 30 Stycznia, w opinii IPN nie podlega dekomunizacji - podkreślił wojewoda lubuski.

Zarządzenia wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego. Samorządy mają możliwość odwołania od decyzji w terminie 30 dni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama