Nowy numer 34/2019 Archiwum

To był heroiczny czyn

Stanisław i Franciszka Kurpielowie zostali pośmiertnie uhonorowani Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski. A wszystko to za niesienie pomocy i ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej. Dziś odznaczenie odebrała ich córka.

Odznaczenie 86. letniej pani Maria Tkaczyk z Nietkowa k. Zielonej Góry wręczył wiceprezes IPN.

– Pomagali, choć mieli szóstkę dzieci, to było wielkie ryzyko, aby pomagać Żydom w czasie II wojny światowej. Niemcy w październiku 1941 roku wydali dekret mówiący o karze śmierci dla tych, którzy nie tylko pomagali dłuższy czas, ale w ogóle, którzy w jakikolwiek sposób wspierają Żydów. I państwo Kurpielowie zdecydowali się na ten heroiczny czyn, mimo że mieli szóstkę dzieci – mówił dr Mateusz Szpytma.

Stanisław i Franciszka Kurpielowie zostali rozstrzelani przez gestapo 19 czerwca 1944 roku w forcie w Lipowicy k. Przemyśla.

Wkrótce więcej w wydaniu papierowym Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL