Nowy numer 2/2021 Archiwum

Modlitwa o beatyfikację bp. Wilhelma Pluty

Już za tydzień diecezjalne obchody 32. rocznicy śmierci sługi Bożego. Mszy św. w katedrze nie można jeszcze sprawować, ale będzie modlitwa przy grobie.

Obchody rozpocznie modlitwa o beatyfikację sługi Bożego oraz za zmarłych rządców diecezji w katedrze przy grobie bp.Wilhelma Pluty o godz. 10.15. Do katedry będzie można wejść bocznymi drzwiami od strony zakrystii. Dalsze uroczystości zaplanowano na godz. 11.00. W tymczasowej kaplicy parafii katedralnej przy ul. Hawelańskiej Mszy św. będzie przewodniczył bp Tadeusz Lityński, a homilię wygłosi ks. dr Dariusz Gronowski, postulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.

We wszystkich parafiach diecezji wspomnienie bp. Wilhelma Pluty dokona się w niedzielę 21 stycznia podczas każdej Mszy św. Przed zakończeniem Eucharystii duszpasterze odmówią wraz z wiernymi modlitwę o jego beatyfikację.

Sługa Boży bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic.

W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a nastepnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Niezwykle gorliwie sprawował swoją posługę. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego.

9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Miesiąc później dokumenty procesowe złożono w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, inaugurując tym samym rzymską fazę procesu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama