Nowy numer 48/2020 Archiwum

Potrzeba wytrwałości i czasu

W Polsce i w wielu innych krajach Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony jest co roku od 18 do 25 stycznia. W naszej diecezji ekumeniczne nabożeństwa miały miejsce w Gorzowie Wlkp., Paradyżu i Zielonej Górze.

Inauguracja tygodnia modlitw odbyła się w Gorzowie Wlkp. 18 stycznia w tymczasowej kaplicy katedralnej odbyło się nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem miejscowego proboszcza ks. Zbigniewa Kobusa.

We wspólnej modlitwie wzięli udział także: bp Mirosław Wola z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Dariusz Hubiak z Kościoła greckokatolickiego, ks. Jarosław Szmajda z Kościoła prawosławnego oraz pastor Dariusz Chudzik z Kościoła Chrześcijan Baptystów. Nie zabrakło oczywiście także ks. Tadeusza Kuźmickiego, który jest referentem ekumenicznym w naszej diecezji. – Wytrwałe podejmowanie wspólnej modlitwy jest wyrazem naszej wiary w to, że w ten sposób realizujemy prośbę Boga, abyśmy byli jedno. W dialogu ekumenicznym nie można oczekiwać szybkich i czasami powierzchownych rozwiązań. Tak jak podziały dokonały się na przestrzeni lat, tak samo dążenie do jedności potrzebuje wytrwałości i czasu. Podczas tego tygodnia podejmowane są nie tylko modlitwy, ale również liczne rozmowy, które pozwalają na podzielenie się tym, czym żyją poszczególne wspólnoty – wyjaśnia ks. Kuźmicki. A każde spotkanie prowadzi do głębszego poznania się. – My, jako środowisko gorzowskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, mamy bardzo dobrą współpracę z bp. Tadeuszem Lityńskim. Przypomnę tylko styczeń 2016 roku i nabożeństwo, które odbyło się w kościele luterańskim w Gorzowie. To była historyczna chwila. Po raz pierwszy od 1945 r. biskup rzymskokatolicki przekroczył próg kościoła luterańskiego w Gorzowie, co wcześniej nie miało miejsca. I to już pokazuje otwartość tej współpracy – zauważa Paweł Leszczyński, członek gorzowskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama