Nowy numer 2/2021 Archiwum

Sanktuarium Pomnikiem Historii?

Trwają starania o wpisanie kościoła w Rokitnie na tą prestiżową listę. Byłyby to piąty zabytek o takim statusie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Rokitniańska świątynia należy do wybitnych przykładów sakralnej architektury doby baroku w Polsce.

- Na samym początku stycznia został przesłany wniosek do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który został przeze mnie pozytywnie zaopiniowany. I teraz już czekamy. Musi się tym wnioskiem zająć m.in. Rada Ochrony Zabytków działający przy ministerstwie i jeszcze Narodowy Instytut Dziedzictwa - wyjaśnia Barbara Bielinis-Kopeć, wojewódzki konserwator zabytków.

W ubiegłym tygodniu w Rokitnie odbył się Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

- Zależało mi, aby konserwatorzy z całej Polski mogli poznać to miejsce - wyjaśnia Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska wojewódzka konserwator zabytków.

Konserwatorzy nie tylko zwiedzili Rokitno, ale mogli z bliska obejrzeć cudowny obraz Matki Bożej Rokitniańskiej. Wszystko po to, aby dokonać analizy obecnego stanu zachowania obrazu i ustalić, czy nie wymaga zabiegów konserwatorskich.

- Pan prof. Bogumiła Rouba z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu przygotowuje opinię, ale już wiemy, że nie musimy się nie niepokoić i obraz jest w stosunkowo dobrym stanie. Będzie zalecenie, aby monitorować warunki w których przechowywany jest obraz - tłumaczy wojewódzka konserwator.

Przypomnijmy, że w 1378 roku cystersi z Zemska k. Bledzewa otrzymali wieś Rokitno o kasztelana starogardzkiego Mikołaja z Łodzica z Rytynina.

W Rokitnie pierwszy drewniany kościół powstał w 1333 roku, ale był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Obecna świątynia pw. Matki Bożej Rokitniańskiej to projekt królewskiego architekta Karola Marcina Frantza.

W 1742 opat Józef Michał Gorczyński rozpoczął budowę świątyni. Jego następca Mikołaj Konarzewski, wybrany na opata w 1747 roku, poprowadził budowę, aż do pokrycia dachu. Natomiast następny opat Józef Loka zajął się wyposażeniem wnętrza kościoła.

W 2001 roku kościół został wyniesiony przez papieża Jana Pawła II do rangi bazyliki mniejszej.

Sanktuarium w Rokitnie jest duchową stolicą diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a Matka Boża Cierpliwie Słuchająca, razem z Pierwszymi Męczennikami Polski, jej patronką.

Warto też wspomnieć, że od ubiegłego roku, decyzją Watykanu, diecezja zielonogórsko-gorzowska obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Rokitna - 18 czerwca.

Do tej pory na liście pomników historii są cztery zabytki: kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku, poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu, Park Mużakowski oraz pocysterski klasztor w Gościkowie-Paradyżu.

Status Pomnika Historii nadaje zabytkowi prezydent RP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama