Trwają starania o wpisanie kościoła w Rokitnie na tą prestiżową listę. Byłyby to piąty zabytek o takim statusie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Rokitniańska świątynia należy do wybitnych przykładów sakralnej architektury doby baroku w Polsce.
- Na samym początku stycznia został przesłany wniosek do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który został przeze mnie pozytywnie zaopiniowany. I teraz już czekamy. Musi się tym wnioskiem zająć m.in. Rada Ochrony Zabytków działający przy ministerstwie i jeszcze Narodowy Instytut Dziedzictwa - wyjaśnia Barbara Bielinis-Kopeć, wojewódzki konserwator zabytków.
W ubiegłym tygodniu w Rokitnie odbył się Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.
- Zależało mi, aby konserwatorzy z całej Polski mogli poznać to miejsce - wyjaśnia Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska wojewódzka konserwator zabytków.
Konserwatorzy nie tylko zwiedzili Rokitno, ale mogli z bliska obejrzeć cudowny obraz Matki Bożej Rokitniańskiej. Wszystko po to, aby dokonać analizy obecnego stanu zachowania obrazu i ustalić, czy nie wymaga zabiegów konserwatorskich.
- Pan prof. Bogumiła Rouba z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu przygotowuje opinię, ale już wiemy, że nie musimy się nie niepokoić i obraz jest w stosunkowo dobrym stanie. Będzie zalecenie, aby monitorować warunki w których przechowywany jest obraz - tłumaczy wojewódzka konserwator.
Przypomnijmy, że w 1378 roku cystersi z Zemska k. Bledzewa otrzymali wieś Rokitno o kasztelana starogardzkiego Mikołaja z Łodzica z Rytynina.
W Rokitnie pierwszy drewniany kościół powstał w 1333 roku, ale był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Obecna świątynia pw. Matki Bożej Rokitniańskiej to projekt królewskiego architekta Karola Marcina Frantza.
W 1742 opat Józef Michał Gorczyński rozpoczął budowę świątyni. Jego następca Mikołaj Konarzewski, wybrany na opata w 1747 roku, poprowadził budowę, aż do pokrycia dachu. Natomiast następny opat Józef Loka zajął się wyposażeniem wnętrza kościoła.
W 2001 roku kościół został wyniesiony przez papieża Jana Pawła II do rangi bazyliki mniejszej.
Sanktuarium w Rokitnie jest duchową stolicą diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a Matka Boża Cierpliwie Słuchająca, razem z Pierwszymi Męczennikami Polski, jej patronką.
Warto też wspomnieć, że od ubiegłego roku, decyzją Watykanu, diecezja zielonogórsko-gorzowska obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Rokitna - 18 czerwca.
Do tej pory na liście pomników historii są cztery zabytki: kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku, poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu, Park Mużakowski oraz pocysterski klasztor w Gościkowie-Paradyżu.
Status Pomnika Historii nadaje zabytkowi prezydent RP.