Nowy numer 38/2018 Archiwum

Wojewoda uspokaja: szczepionki nie zagrażają życiu

Choć były nieprawidłowo przechowywane, ich podanie nie zagraża zdrowiu i życiu pacjentów - zapewniał Władysław Dajczak na briefingu prasowym.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku nad Polskę nadciągnął orkan Ksawery. Wichury uszkodziły sieć energetyczną i w wielu regionach nie było prądu.

Tak było w Lubuskiem. Z tego powodu doszło do przerwania tzw. zimnego łańcucha chłodniczego. Kontrola wykazała, że źle przechowywane szczepionki podawano w 10 placówkach na terenie województwa lubuskiego.

Władysław Dajczak, wojewoda lubuski, na podstawie rekomendacji ministerstwa zdrowia i głównego inspektora farmaceutycznego, zapewnia, że zaistniała sytuacja nie ma wpływu na stan zdrowia pacjentów.

- Kilkugodzinne, czy kilkunastogodzinne przerwanie łańcucha chłodniczego nie ma większego wpływu na jakość szczepionek, a na pewno nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia tych, którzy te szczepionki otrzymali. Ma to wpływ jedynie na to, że skraca się okres przydatności do użycia tych szczepionek z kilku lat do kilku miesięcy. I to tyle - przekonywał wojewoda Władysław Dajczak.

Po przerwie w dostawie prądu do lodówek, wszystko powinno być zutylizowane, a tak się nie stało.

Informacje o złamaniu procedur przechowywania szczepionek zostały przekazane przez wojewodę do prokuratory, która prowadzi w tej sprawie postępowanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • nnagaj
    07.02.2018 19:33
    dlaczego usuwacie komentarze ? niewygodne ? prawda w oczy kole ? Niech Bóg was błogosławi i ma w swojej opiece !
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma