Nowy numer 3/2021 Archiwum

Godność człowieka chorego

Przed nami Światowy Dzień Chorego. Główne uroczystości odbędą się w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Głogowie, Nowej Soli i Żarach.

Światowy Dzień Chorego to okazja do refleksji nad tajemnicą cierpienia, służy także uwrażliwieniu wspólnot chrześcijańskich i całego społeczeństwa na sytuację i potrzeby ludzi chorych. Z tej okazji Msze św. i nabożeństwa dla chorych zostaną odprawione w wielu parafiach w całej diecezji. Główne obchody odbędą się w Żarach, Nowej Soli, Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i Głogowie.

Specjalne orędzie z okazji Światowego Dnia Chorego wystosował do wiernych papież Franciszek. W dokumencie tym przestrzega on zwłaszcza katolickie placówki lecznicze, by wystrzegały się stosowania logiki przedsiębiorstwa, „która na całym świecie usiłuje włączyć opiekę zdrowotną w działalność rynkową”.

Papież podkreśla również, że "myślenie organizacyjne i miłość wymagają (...), aby była szanowana godność człowieka chorego i żeby był on zawsze stawiany w centrum procesu leczenia. Takie nastawienie winno cechować także chrześcijan pracujących w placówkach publicznych, którzy są powołani do tego, by przez swoją służbę dawali dobre świadectwo o Ewangelii".

W naszej diecezji wszyscy duszpasterze otrzymali zalecenie, aby Msza św. z udziałem chorych i ich opiekunów została odprawiona w miarę możliwości w każdej parafii.

- Tematyka związana ze Światowym Dniem Chorego powinna również pojawić się w niedzielnych homiliach, wezwaniach modlitwy wiernych oraz przy innych okazjach. W szpitalach i ośrodkach pomocy dla chorych wypada zorganizować w dogodnym terminie specjalne nabożeństwa dla pacjentów i spotkania z personelem - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

– W kontekst obchodów Światowego Dnia Chorego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dobrze wpisuje się również przypadająca w tym samym terminie Niedziela Synodalna, której temat brzmi: "Parafia jako wspólnota miłosierdzia". Jest to już ostatnia z cyklu 5 niedziel synodalnych przygotowujących wiernych do uroczystej sesji inauguracyjnej synodu diecezjalnego, zaplanowanej na sobotę 17 marca - dodaje.

Program obchodów diecezjalnych:

Żary
W piątek 9 lutego o godz. 9 diecezjalny duszpasterz chorych ks. Tomasz Duszczak odprawi Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu chorych w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a następnie odwiedzi chorych w Szpitalu na Wyspie i Hospicjum św. Brata Alberta.

Nowa Sól
W sobotę 10 lutego o godz. 11 ks. kan. Andrzej Piela odprawi Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu chorych w kaplicy Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ. Odwiedzi również chorych na oddziale wewnętrznym i neurologicznym. Mszę poprzedzi modlitewne czuwanie z udziałem wolontariuszy (od godz. 10).

Gorzów Wlkp.
W niedzielę 11 lutego zaplanowano trzy Msze św. z udzieleniem sakramentu chorych:
godz. 8 – w Hospicjum św. Kamila (ks. Tomasz Duszczak),
godz. 10 – w szpitalu przy ul. Deckerta (ks. Tomasz Duszczak),
godz. 10.30 – w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy.

Bp Socha o godz. 12 odwiedzi również pacjentów oddziału dziecięcego i oddziału hematologii Szpitala Wojewódzkiego.

Zielona Góra
W niedzielę 11 lutego o godz. 10 bp Tadeusz Lityński odprawi Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu chorych w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego. Odwiedzi również pacjentów na oddziałach szpitalnych. O godz. 12 będzie z wizytą u chorych w Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw.

Głogów
W niedzielę 11 lutego obchody rozpoczną się o godz. 10 od czuwania modlitewnego prowadzonego przez wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża w Szpitalu Powiatowym. Następnie o godz. 11 bp Stefan Regmunt odprawi tam Mszę św. z udziałem chorych i pracowników służby zdrowia, a o godz. 12 odwiedzi chorych na oddziałach szpitalnych i spotka się z pracownikami lecznicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama