Nowy Numer 21/2019 Archiwum

Już nie będzie zapomniany

Dziś w Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych oddano hołd Edwardowi Kuli, dyrektorowi i nauczycielowi historii w Szkole Przemysłowej w latach 1948-1950 w Zielonej Górze.

Losy Edwarda Kuli zbadał historyk Marek Budniak. – Był dyrektorem i nauczycielem historii. Absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przyjechał w 1945 r. do Zielonej Góry. Pod koniec 1950 r. został aresztowany przez UB pod zarzutem szerzenia nieprawdziwych wiadomości na temat historii Polski i Związku Radzieckiego. Został skazany surowym wyrokiem na cztery lata więzienia. Trafił do komunistycznego obozu pracy, a później nie mógł wrócić do pracy i był inwigilowany – wyjaśnia M. Budniak.

W uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli udział uczniowie Edwarda Kuli: Walerian Piotrowski, Wilhelm Skibiński i Zbigniew Szymański. – Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do tego, abyśmy mogli obchodzić tą dzisiejszą uroczystość – mówił Wilhelm Skibiński, inicjator przedsięwzięcia.

Już nie będzie zapomniany   Tablice odsłonili uczniowie Edwarda Kuli: Walerian Piotrowski, Wilhelm Skibiński i Zbigniew Szymański Krzysztof Król /Foto Gość – Osobiście jestem szczęśliwy, że doczekałem tego dnia i mogę uczestniczyć w tej uroczystości, podczas której zostanie przywrócony honor i dobre imię pana Edwarda Kuli jako nauczyciela tej szkoły, jako dyrektora tej szkoły – dodał.

Tablicę poświęcił ks. Mirosław Maciejewski, proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Współorganizatorami przedsięwzięcia były Klub Radnych PiS i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Uroczystości odbyły się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL