Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ksiądz nie taki zły...

Nie kościół, nie salka katechetyczna, a kabaretowy Klub Gęba przy Uniwersytecie Zielonogórskim był 6 marca miejscem spotkania „Porozmawiaj z czarnym”.

Gościem był teolog i publicysta ks. Andrzej Draguła. Dlaczego „Porozmawiaj z czarnym”? – Dawne słowniki notowały, że przymiotnik „czarny” był synonimem diabła. Współczesny słownik slangu młodzieżowego podaje, że „czarny” to tyle co ksiądz, zakonnik, kleryk.

W przypadku diabła chodziło o jego ciemną, złą, czarną naturę. W przypadku księdza – mam nadzieję – chodzi tylko o kolor czarnej sutanny – zauważa ks. Draguła. – Obawiam się jednak, że niejeden, nie tylko młody człowiek, myśli o księdzu prawie jak o diable: lepiej nie podchodzić zbyt blisko, nie zbliżać się, nie mieć z nim nic wspólnego. I po części trudno się dziwić. Nie ma co się oszukiwać, my, czarni, nie mamy ostatnio najlepszej prasy. Mam nadzieję, że spotkanie „Pogadaj z czarnym” przyczyni się do przełamania tego negatywnego stereotypu. Może ten czarny, czyli ksiądz, wcale nie taki zły, jak go malują… – dodaje. A ciekawych i niebanalnych pytań nie brakowało. Gościa zaskoczyło już pierwsze, w którym uczestnik pytał o podręcznik do teologii dla nieteologów. – I musiałem przyznać, że takiego podręcznika nie ma. Jest katechizm, jest katechizm dla młodzieży, ale systematycznego, popularyzatorskiego wykładu teologii nie ma – przyznaje ks. Draguła. – Przypomniała mi się Stanisława Bozowska z „Siłaczki” Żeromskiego, która chciała napisać „Fizykę dla ludu”. Być może powinna powstać analogiczna „Teologia dla ludu”, w której znajdzie się popularyzatorski wykład prawd wiary. By napisać jednak taki popularyzatorski podręcznik, trzeba być najpierw doskonałym teologiem, a następnie umieć mówić prosto o skomplikowanych kwestiach, ale tak, aby nie dokonać uproszczenia czy banalizacji. A niebezpieczeństwo jest duże – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama